GeriDünya Polonyalı muslukçu AB’yi böldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polonyalı muslukçu AB’yi böldü

Polonyalı muslukçu AB’yi böldü
refid:3802329 ilişkili resim dosyası

Avrupa Birliği (AB), yeni bir krize gebe. Doğu Avrupa ülkesi yeni üyelerin işçilerine getirilen 2 yıllık çalışma yasağıyla ilgili gözden geçirme sürecine az bir süre kala, eski ve yeni üyeler arasında gerginlik patlak verdi.

AB’yi bölen gerginlik, İngiltere, İrlanda ve İsveç’in yasağı uygulamaması ve AB çapında kaldırılmasını istemesinden kaynaklanıyor. Almanya, Fransa ve Avusturya’nın başı çektiği 12 eski üye ise kısıtlamaların 2011 yılına kadar kalmasını ve periyodik olarak gözden geçirilmesini talep ediyor.

Doğu Avrupa ülkeleri Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Letonya, Estonya ve Litvanyalı işçilere konan iki yıllık yasak, önümüzdeki Mayıs ayında sona eriyor. İngiltere, İsveç ve İrlanda, Doğu Avrupalı ucuz iş gücünün AB’ye girmesini, bazı iş kollarındaki tıkanıklığı gidereceği beklentisiyle başarı olarak görüyor.

Ancak, ülkesinde 500 bin Doğu Avrupalı işçi barındıran Almanya başta olmak üzere, Fransa ve Avusturya, İngiltere’nin görüşüne şiddetle karşı çıkıyor. Bu ülkeler, ucuz iş gücünün gelmesiyle, işsizliğin patlayacağından endişe duyuyor. Doğudan hizmet sektörüne girecek ucuz iş gücü "Polonyalı muslukçu" kavramıyla özdeşleşmiş ve muslukçudan korkan Fransız seçmen, referandumda AB Anayasası’na "Hayır" demişti. Şimdi, AB içinde patlak veren yeni gerginliğin nasıl çözüleceği merak ediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle