GeriDünya Polonya'da AB karşıtı Hukuk ve Adalet Partisi'nin seçim zaferi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polonya'da AB karşıtı Hukuk ve Adalet Partisi'nin seçim zaferi

Polonya'da AB karşıtı Hukuk ve Adalet Partisi'nin seçim zaferi

Polonya’da Pazar günü yapılan parlamento seçimlerini, Avrupa Birliği karşıtı muhafazakâr Hukuk ve Adalet Partisi kazandı. Sandık çıkış anketlerine göre; tek başına iktidar olması beklenen partinin başkanlığını, 2010'da Rusya'da uçağının düşmesi sonucu ölen dönemin Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski'nin ikizi Jaroslaw Kaczynski yürütüyor.

Polonyada AB karşıtı Hukuk ve Adalet Partisinin seçim zaferi


Sandık çıkış anketleri, partinin beklendiği gibi, oyların yüzde 39’unu alıp tek başına hükümet kuracağına işaret ediyor. 

Parti lideri Jaroslaw Kaczynski zaferlerini ilan ederken merkez sağ Yurttaşlık Platformu’nun lideri Başbakan Ewa Kopacz yenilgiyi kabul etti. 

Hukuk ve Adalet Partisi’nin özellikle kırsal kesimde büyük halk desteği var. 

BBC Varşova muhabiri Adam Easton, resmi sonucun sandık çıkış anketlerindeki gibi olması halinde, ülkenin yeniden demokrasiye geçtiği 1989’dan bu yana ilk kez bir partinin tek başına iktidar olacağına dikkat çekiyor. 

Kaczynski, teşekkür konuşmasında “Yasaları uygulayacağız ama intikam peşinde koşmayacağız. Kimseyle hesaplaşmaya çalışmayacağız” dedi.

Partinin başbakan adayı Beata Szydlo da "Önümüzdeki zorluklar karşısında tutarlı davrandığımız ve merhum Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski’nin yolundan gittiğimiz için kazandık. Polonya halkı bize beklentileri ve ihtiyaçlarını söylemeseydi kazanamazdık” diye konuştu.  

'Mülteciler hastalık ve mikrop getirebilir' 

Avrupa’da yaşanan mülteci krizi, seçimlerden önce en çok tartışılan konulardan biri oldu. 

Muhalefet hükümetin 7 bin mülteci alma kararına tepki gösterdi. 

Kaczynski, geçen hafta mültecilerin ülkeye hastalık ve mikrop getirebileceğini söylemişti. 

Polonyada AB karşıtı Hukuk ve Adalet Partisinin seçim zaferi

Seçimlerin galibi Hukuk ve Adalet Partisi Başkanı Jaroslaw Kaczynski, 2010'da cumhurbaşkanıyken, Rusya'da uçağının düşmesi sonucu hayatını kaybeden Lech Kacznyski'nin (fotoğraftaki) ikiz kardeşi...

'Emanet Başbakan' 


2010'da Rusya'da uçağının düşmesi sonucu ölen eski Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski’nin ikiz kardeşi olan 66 yaşındaki Kaczynski’nin birkaç ay sonra başbakanlığı devralabileceği öne sürülüyor. 

Polonya’da önemli ağırlığa sahip Katolik Kilisesi’ne yakın olan Hukuk ve Adalet Partisi sosyal yardımları artırma ve vergi indirimleri vaadinde bulundu. 

Kürtajın ve tüp bebeğin yasaklanmasını destekleyen parti, ‘Rusya’dan kaynaklanan tehdidin göğüslenmesi için güçlü bir NATO’ya ihtiyaç olduğunu söylüyor. 

Yurttaşlık Platformu ise AB’yle bağların güçlendirilmesini istiyor. 

Partinin sekiz yıllık iktidarı döneminde önemli bir ekonomik büyüme sağlanmıştı.

Polonyada AB karşıtı Hukuk ve Adalet Partisinin seçim zaferi


Polonyada AB karşıtı Hukuk ve Adalet Partisinin seçim zaferi
Yorumları Göster
Yorumları Gizle