GeriDünya Polonya yeni cumhurbaşkanını seçiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polonya yeni cumhurbaşkanını seçiyor

Polonya, Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski'yi Rusya'daki uçak kazasında kaybettikten yaklaşık iki ay sonra yeni cumhurbaşkanını seçmek için bugün sandık başına gidiyor.

Seçim öncesi yapılan anketlerde iktidar partisi olan Sivil Platform'un adayı Bronislaw Komorowski yüzde 42'lik oranla birinci görünürken Kaczynski'nin ikiz kardeşi olan ve muhalefetteki Hukuk ve Adalet Partisinin adayı Jaroslaw Kaczynski yüzde 31 ile ikinci sırada yer alıyor.

Meclis Başkanlığı yaptığı sırada Lech Kaczynski'nin ölümünden sonra Anayasa gereği Cumhurbaşkanı vekili olan Komorowski'nin seçilmesi durumunda aynı partiden olan Başbakan Donald Tusk ile yakın işbirliği içinde olması bekleniyor. Pazar ekonomisine geçiş sürecinde reformlar yapılmasından yana olan Tusk, AB ile ilişkilerin daha da geliştirilmesi, ülkenin beş yıl içinde avroya geçmesi, Afganistan'daki Polonya askerlerinin geri çekilmesi gibi düşüncelerin savunuculuğunu yapıyor.

Muhazakar görüşlü olarak tanınan Jaroslaw Kaczynski ise suç ve yolsuzlukla mücadele edilmesi, ayrıca toplum hayatında dini (Katolik) değerlerin desteklenmesi yönündeki görüşleriyle tanınıyor. AB ile ilişkilerin geliştirilmesine 'şüpheci' yaklaşımıyla bilinen Kaczynski, avroya geçmek için de henüz erken olduğunu savunuyor.

Kamuoyu anketlerinde, seçime katılan diğer sekiz adayın alacakları oyların yüzde 1 ila yüzde 6 arasında değişeceği öngörülüyor. Oy kullanma işlemi TSİ 07.00-21.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek seçimin ilk sonuçlarının da aynı gece açıklanması bekleniyor. Bugünkü seçim sonucunda adaylardan herhangi birinin yüzde 50'den fazla oy alamaması durumunda, en fazla oy alan iki adayın katılımıyla 4 Temmuzda ikinci tur yapılacak.

İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyet gizli servisinin Rusya'nın Smolensk kenti yakınlarındaki Katin Ormanında 20 binden fazla Polonyalıyı öldürmesinin 70'inci yıl dönümü törenine giden Polonya Cumhurbaşkanı Kaczynski ve beraberindeki üst düzey yetkililerin bulunduğu uçak 10 Nisanda Smolensk yakınında düşmüş, uçaktaki 96 kişiden kurtulan olmamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle