Dünya Haberleri

DÜNYA

  Polonya’da seçim ikinci tura kaldı

  Hürriyet Haber
  10.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Polonya’da yapılan devlet başkanlığı seçiminin ilk turunda, liberal Yurttaş Platformu lideri Donald Tusk, oyların yüzde 38’ini alarak ipi önde göğüsledi. En büyük rakibi muhafazakar Lech Kaczynski’ye 6 puan fark atan Tusk, yüzde 50’lik barajı aşamadığı için, 23 Ekim’de ikinci tur yapılacak.

  Serbest piyasa yanlısı Tusk, ilk sonuçların ardından, ‘Ülkemle gurur duyuyorum. Önümüzdeki iki hafta içinde Polonyalılar bizi daha iyi inceleme fırsatı bulacak. Bu benim için bir şans’ dedi. Oyların yüzde 32’sini alan Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) lideri ve Varşova Belediye Başkanı Kaczynski ise, ‘İkinci turda biz kazanacağız’ diye konuştu.

  Tusk, vergileri indirerek ekonomiye canlılık kazandırmayı planlarken, Kaczynski’nin politikasında Katolik değerlerin korunması ve devlet destekli bir sosyal güvenlik sistemi öne çıkıyor.

  Lech Kaczynski’nin ikiz kardeşi olan PiS lideri Jaroslav Kaczynski, devlet başkanlığı seçiminde kardeşinin şansını azaltmamak için başbakan olmayacağını açıklamıştı. 30 milyon seçmenin bulunduğu Polonya, yüzde 17’lik işsizlik oranıyla AB rekoruna sahip.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı