GeriDünya Polonya Başbakanı şok iddialara değinmedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polonya Başbakanı şok iddialara değinmedi

Polonya Başbakanı şok iddialara değinmedi
refid:14562314 ilişkili resim dosyası

Polonya Başbakanı Donald Tusk, Rusya'daki esrarengiz uçak kazasıyla ilgili yürütülen soruşturma hakkında bilgi verdi. Tusk, Rus yetkililerin, "kendilerinden hiçbir şey gizlemediklerini" söylerken, kazanın ardından çekilen ve şok iddialar içeren görüntüler hakkında ise herhangi bir yorum yapmadı. Günlerdir internette dolaşan videoa, kaza yerindeki 3 kişinin hayatta kalan pilot ve bazı yolcuları infaz ettiği iddia edilmişti.

GÖRÜNTÜLER GERÇEK İDDİASI

İŞTE OLAY YARATAN O VİDEO

Polonya BaşbakanıTusk dün Varşova'da, Devlet Başkanı Lech Kaçinski dahil 96 kişinin öldüğü uçak kazasıyla ilgili ilk kez kamera karşısına geçti.

Rusya'daki kaza ile ilgili incelemelerde şu ana kadar ulaşılan bilgileri basınla paylaşan Tusk, "Bu kaza ve ardından başlatılan incelemeler doğal olarak kamuoyunda birçok duyguya neden oldu. Bu konudaki sabırsızlığı anlıyorum. Ben de bu trajik olay gerçekleştirdiğinden beri kişisel olarak elimden gelen herşeyi yapıyorum" diye konuştu.

İncelemelerde en önemli konunun "güven" olduğunu ifade eden Tusk, soruşturmanın nihai sonucunun biraz daha zaman alacağını belirtti.

Halen incelenmekte olan kara kutulardan "sansasyonel" bir sonuç beklenmemesi gerektiğini söyleyen Polonya Başbakanı, Rusya'nın da soruşturma sürecinde kendilerine her türlü yardımı sağladığını ifade etti.

"Rusya'nın yaşanan felaketin nedenlerini ortaya çıkarmaya yönelik çalışmalarımızı engelleme veya güçlük çıkarma gibi bir girişimi olmadığını" belirten Tusk, "Ruslar bizden hiçbir şey gizlemedi ve her türlü unsura erişebiliyoruz" dedi.

Tusk ayrıca, yapılan incelemelerde, 10 Nisan'daki kazanın büyük olasılıkla yerel saatle 08.41'de gerçekleştiği sonucuna varıldığını açıkladı. Daha önce kazanın yerel saatle 08.56'de meydana geldiği belirtiliyordu.

Polonya Devlet Başkanı Kaçinski ve eşinin de aralarında bulunduğu 96 kişiyi taşıyan uçak, Katin Katliamı'nın 70'inci yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen törenlere katılmak için Rusya'ya giderken Smolensk şehrinde düşmüştü. Bu trajik olayda Rus parmağı olduğu yönünde iddialar ortaya atılmış, hatta kazadan sadece birkaç dakika sonra cep telefonuyla çekilen görüntülerde, olay yerindeki 3 kişinin hayatta kalan pilot ve bazı yolcuları infaz ettiği öne sürülmüştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle