GeriDünya Polisten 'Kopenhag kriterleri'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polisten 'Kopenhag kriterleri'

Polisten 'Kopenhag kriterleri'
refid:13216077 ilişkili resim dosyası

Avrupa Birliği'ne girmenin siyasi şartları olarak bilinen 'Kopenhag Kriterleri'ne uymayan Danimarka polisi, çevre için gösteri yapan protestoculara şiddet uyguluyor.

İŞTE DANİMARKA POLİSİNİN KOPENHAG KRİTERLERİ

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da İklim Zirvesi devam ediyor. Kyoto Anlaşması'nın yerine yeni bir anlaşma koymak için dünya liderleri Danimarka'ya gelmeye başladı. Çevre örgütleri de protesto gösterilerini artırıyor. Polis ise göstericilere şiddet uygulamaya başladı. 100 kişi gözaltına alındı. Hafta sonu yapılan gösterilerde de Danimarka polisi şiddet kullanmış, bin göstericiyi gözaltına almıştı.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yüzlerce göstericinin, BM Küresel İklim Toplantısının yapıldığı konferans merkezine yürüdüğü bildirildi.

Etkinliği organize eden İklim Adalet Hareketi, yürüyüşe bin kişinin katılmasının beklendiğini açıkladı.

Göstericilerin, heyetlerin toplantı yaptığı Bella Centre konferans merkezine birkaç kilometre uzaklıktaki Taarnby banliyösünden aralıklı kar yağışı altında harekete geçtiği belirtildi.

Yürüyüşe katılan gösterici sayısı konusunda açıklama yapmayan polisin, Bella Centre'a yürüyen göstericilerden yaklaşık 100'ünü gözaltına aldığı bildirildi.

Göstericilerin sözcüsü Peter Nielsen, TV2 haber kanalına yaptığı açıklamada, toplantıya katılan heyetlerle görüşebilmek için polis kordonunu aşmayı planladıklarını söyledi.

Nielsen, Bella Centre'ın önünde, müzakerelerden uzak tutulan ve seslerini duyurabilmek için gösteri yapacak olan sosyal hareket ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle buluşacaklarını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle