GeriDünya Polis ceza kesmeden önce bilgilendirecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polis ceza kesmeden önce bilgilendirecek

Polis ceza kesmeden önce bilgilendirecek

Avusturya’da ‘burka yasağı’, 1 Ekim’de başlıyor. Avusturya polisi, ‘burka’ giyenlere para cezası kesmeden önce yasanın içeriğine ilişkin vatandaşları bilgilendirecek.

İÇİŞLERİ Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 1 Ekim’de yürürlüğe girecek, yüzün tanınmayacak şekilde örtülmesini yasaklayan söz konusu yasa öncesi, güvenlik güçlerinin olası durumlar karşısında nasıl bir tutum sergileyeceği anlatıldı. Açıklamada, emniyet güçlerinin yasağa uymayan kişiye vereceği 150 euroluk cezayı uygulamadan önce burka ve benzer kıyafetler giyen kişileri yeni yasaya ilişkin bilgilendireceği belirtildi.

Bakanlığın, ülkede yüzün tamamen örtülmesinin yasaklandığını anlatan Almanca, İngilizce, Türkçe ve Arapça bilgilendirme metni hazırladığı kaydedilen açıklamada, havalimanları da dahil söz konusu durumlarda öncelikli olarak bu metinlerin şahıslara verilerek konunun açıklanacağı vurgulandı.

DİRENENLER KARAKOLA GÖTÜRÜLECEK
Hazırlanan metinde, yasağın, topluma açık bütün alanların yanı sıra otobüs, tren, uçak ve gemi gibi toplu taşıma araçlarını da kapsadığı, yüzü tamamen örten peçe, kask gibi unsurların çıkartılmaması halinde bu kişilere 150 euroya kadar para cezasının verileceği, yüzünü açmamak için direnenlerin ise karakola götürüleceği bildiriliyor.

Kurier gazetesinde yer alan habere göre ise, ismini vermek istemeyen üst düzey bir emniyet amiri, Fransa’nın Cannes kentinde burka giyen kadınların polis tarafından gözaltına alınma anlarının hâlâ hatırlandığına dikkati çekerek durumun kendileri için çok güç olduğunu söyledi.
Gazetenin haberinde ayrıca yüzünü tamamen örten kadınların ülkeye giriş esnasında kimlik tespiti için yüzlerini açtığı, kimi zaman da kimlik tespitinin kadın memurlar tarafından yapılmasını istedikleri ve bu nedenle gözaltına alınma sahnelerinin yaşanmayacağının düşünüldüğü vurgulandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle