GeriDünya Polis bu kez gözaltına almadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polis bu kez gözaltına almadı

Polis bu kez gözaltına almadı

Birleşmiş Milletler iklim konferansının yapıldığı Kopenhag’da önceki gün gözaltına alınan yaklaşık 1000 kişinin gözaltına alındıktan sonra akşam soğuğunda sokak ortasında bekletilmesinin ardından dün göstericiler yine eylem yaptı.

Yüzlerce gösterici Bella Center’ın yanındaki metro istasyonunda toplanarak soğuk havada “Sınırlar Yok. Özgürlük Hareketi” eylemi yaptı. Polis, küresel ısınmanın etkilerine karşı mücadele yolları yaratmalarını isteyen göstericileri dün gözaltına almadı.

Sokakta kış soğunda gösteriler devam ederken zirvede de zengin ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasında soğuk rüzgarlar astı. İklim konferansına katılan gelişmekte olan ülkeler, zengin ülkelerin sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik taahhütlerini yerine getirmelerini isteyerek görüşmeleri kesti. Gelişmekte olan ülkelerin yanı sıra Çin ve Hindistan temsilcileri, 192 ülkenin katıldığı konferansta bu konu çözümlenene kadar dünkü çalışma gruplarına katılmayacaklarını bildirdi. Zengin ile fakir ülkeler arasında emisyon kesintileri ve iklim değişikliği için gelişmekte olan ülkelere para yardımı yapılmasıyla ilgili tartışmalar yüzünden halihazırda kötü giden konferans açısından atılan geri bir adım olarak değerlendiriliyor.

Climatrix gazetelerde

İngiliz Financial Times Gazetesi, ABD Başkanı Obama, Japonya Başbakanı Yukia Hatoyama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’i Matrix’ten esinlenerek Climatrix şeklinde tasvir eden bir fotoğraf yayınladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle