GeriDünya Poe’nun gizemli ziyaretçisi öldü mü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Poe’nun gizemli ziyaretçisi öldü mü

Poe’nun gizemli ziyaretçisi öldü mü
refid:13538210 ilişkili resim dosyası

Edebiyatta korku-gerilim-polisiye türlerinin öncüsü Amerikalı yazar ve şair Edgar Allan Poe’nun her doğum gününde mezarına güller ve bir şişe konyak bırakan gizemli ziyaretçi, 60 yıldır ilk kez bu sene gelmedi.

Poe Vakfı’nın sekreteri ve muhasebecisi Jeffrey Savoye, en az 60 yıldır süren bir geleneğin dün sabah bozulduğunu ve gizemli ziyaretçinin mezara gelmediğini belirtti.
Savoye, “Baltimore’daki mezara esrarengiz misafir 1949’dan beri her 19 Ocakta genelde, gece yarısı ile sabahın 5’i arasında gelirdi” dedi. Edgar Allan Poe’nun doğumunun 201. yıl dönümü için ABD’nin uzak köşelerinden birçok kişi gelmişti.
Esrarengiz Poe hayranı, birkaç yıl önce mezara, 1949’da bu geleneği başlatanın öldüğünü, ama ritüelin süreceğini yazan bir mesaj bırakmıştı. Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Oval Portre, Morgue Sokağı Cinayeti, Usher Evinin Çöküşü, Altın Böcek, Kızıl Ölümün Maskesi gibi kurgu eserleri dışında “The Raven” (Kuzgun) başta olmak üzere, “Annabel Lee” ve “To Helen” (Helen’e) adlı şiirleriyle de tanınan Poe, 7 Ekim 1849’da ölmüştü.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle