GeriDünya 'PKK'ya karşı operasyon son seçenek'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  116
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'PKK'ya karşı operasyon son seçenek'

'PKK'ya karşı operasyon son seçenek'
refid:7542318 ilişkili resim dosyası

Irak'ta bulunan Dışişleri Bakanı Ali babacan, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüştü. Görüşme sonrası Ali Babacan, teröre karşı gerekli enstrümanların zamanı gelince kullanılacağını belirtirken Zebari, "PKK'ya karşı askeri harekat son seçenek" dedi.

"ZAMANI GELİNCE KULLANILIR"

Terörle mücadelenin pek çok enstrümanı olduğunu bilen ve bunları zamanı geldiğinde uygulamak gerektiğine inanan bir yaklaşım içinde olduklarını  söyleyen Babacan, siyasi diyalog, diplomasi, ekonomik araçlar, kültürel  araçlar ve askeri tedbirlerin bu enstrümanlar arasında olduğunu  belirtti. Babacan, terörizmle mücadelede uluslararası toplumdan ve  komşulardan destek beklediklerini de bildirdi.

ZEBARİ: OPERASYON SON SEÇENEK

Son derece doğrudan bir görüşme yaptıklarını ve her iki tarafın da kaygılarını ortaya koyduğunu belirten Zebari Ankara ile daha çok görüşmeyi arzu ettiklerini söyleyerek, Babacan'ın ziyaretinin hemen ardından Ankara'ya üst düzey bir heyet  göndermeyi planladıklarını bildirdi. Zebari, bu sayede sorunlara çözüm  bulunabilmesi için görüşmeler yapılabileceğini ve ortak tutum  takınılabileceğini kaydetti. Zebari, "PKK'nın ik ülke arasındaki ilişkileri zehirlemesine izin vermemeye kararına vardık. Irak hükümeti, terörle mücadelesinde Türkiye'ye aktif olarak yardım edecektir" dedi. Tezkere kararının Irak parlamentosunın kınamasının ardından Zebari de PKK'ya karşı askeri bir harekatın son seçenek olduğunu düşündüklerini söyledi.

"PKK VARLIĞI CİDDİ SORUN"

Türkiye'nin terör problemiyle karşı karşıya olduğunu belirten Babacan, terörle mücadele konusunda uluslararası toplum ve  Türkiye'nin komşularından destek beklediklerini söyledi. Irak'ın Türkiye'nin komşusu olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin tarih boyu dostça  olduğunu kaydeden Babacan, "Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini savunan ve destekleyen bir ülke. Irak'ın kuzeyindeki durum ve PKK terör örgütünün buradaki varlığı ciddi sorunlar yaratıyor." dedi.

"Türkiye terör problemiyle karşı karşıyadır" diyen Babacan, PKK terör  örgütünün şimdiye kadar binlerce Türk vatandaşının hayatına mal  olduğunu, binlerce sivil ve sivil olmayan Türk vatandaşının  yaralanmasına sebebiyet verdiğini ve son 1 ayda 42 Türk vatandaşının  hayatını kaybettiğini belirtti.

Türkiye'nin terör ve terörizmle mücadeleyi temel ilke, prensip olarak  ele aldığını söyleyen Babacan, Irak'ın toprak bütünlüğünün de bir başka  temel ilke olduğunu ve bu iki ilkenin birbiriyle çelişmediğini ifade  etti.
       
"TERÖRLE MÜCADELENİN PEK ÇOK ENSTRÜMANI OLDUĞUNU BİLİYORUZ"
       
Babacan, "Biz terörle mücadelenin pek çok enstrümanı olduğunu bilen ve  bunları zamanı geldiğince belli bir strateji çerçevesinde uygulamak  gerektiğine inanan bir yaklaşım içindeyiz" diyerek, siyasi diyalog,  diplomasi, ekonomik ve kültürel araçlar ile askeri tedbirlerin bu  enstrümanlar arasında olduğunu belirtti.

"Türkiye ile Irak arasındaki tarihi, kültürel, dostça ilişkilerin bir  terör örgütü sebebiyle bozulmasını biz de arzu etmeyiz" diye konuşan  Babacan, öte yandan terörizm ve teröristlerle mücadelede Türkiye'nin  uluslararası toplumdan ve komşularından destek ve dayanışma beklediğine  işaret etti.

İstanbul'da yapılacak genişletilmiş Irak'a komşu ülkeler toplantısında,  Irak'ın pek çok sorununun masaya yatırılacağını belirten Babacan,  İstanbul'daki toplantıda ayrıca bugün Kuveyt'te yapılmakta olan Irak'a  komşu ülkelerin içişleri bakanları toplantısının sonuçlarının ele  alınacağını sözlerine ekledi.

Açıklamanın ardından ikili basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

SORU: Pratiğe yönelik mutabık olduğunuz bazı adımlardan söz ettiniz nedir bunlar?

ZEBARİ: Ortak operasyonlar yapabiliriz. Aynı zamanda bölgesel yönetim de bunun içinde bulunabilir. Irak'ın topraklarının terör örgütü tarafından kullanılmasını engellemek için çalışabiliriz. Askeri yöntemleri son seçenek olarak görüyoruz.

SORU(Ali Babacan'a): PKK'nın silah bırakması sizin tutumunuzda bir değişiklik yapacak mı?

BABACAN: Ateşkes iki ülke arasında kullanılır ama bizim karşımızda bulunan sorun terör sorunudur. Sorun çözmek için önce iyi tanımlamak lazım. Bir terörist örgütle karşı karşıyayız. Ortak bir terminoloji kullanmazsak sonuca ulaşmamız zor olur. PKK ateşkes yapamaz.

ZEBARİ: Bu konuyla ilgili zorluklar olduğunu düşünüyorum.  Tüm bu gelişmelerle ilgili olumlu sonuçlar bekliyoruz. Irak'ın istikrarının etkilenmemesi için ortak bir anlayış kurmak istiyoruz.  Türkiye'nin endişelerini iyi biliyoruz. sorun karmaşık ama ben iyimserim.

SORU: Türkiye Hükümeti Kürdistan Bölgesi yönetimi Barzani'nin oğlunu PKK'ya yardım etmekle suçladı. Bu konuda ne diyeceksiniz?

BABACAN: Türkiye'nin muhatabı Irak merkezi yönetimidir. Irak'ın bir bütün olarak terörizmle mücadele etmesini bekliyoruz. Terörizmle mücadelenin temel kuralı güçülü siyasi irade koymaktır.

ZEBARİ: Biz Dışişleri Bakanlığı olarak Türklerden hiçbir liste almadık. Irak'a sadece PKK liderlerinden oluşan bir liste sunuldu.

SORU: Türkiye'nin diplomaside kırılma noktası nedir?

BABACAN: Terör saldırısı yeni başlamadı. Bununla mücadele için farklı yöntemler denendi. Hatta içinde ABD ve Irak'ın da olduğu. Hatta sorun şimdi daha da arttı. Halkın öfkesi çok fazla. Askeri seçenek bunların arasında. Meclis hükümete geçen çarşamba yetki verdi. Türkiye'nin terörizmle mücadelesi desteklenmeli.

SORU: PKK'nın elinde 8 Türk askeri olduğu belirtiliyor. Bu konuyu görüştünüz mü? İkinizden birisi askerlerin akıbetiyle ilgili olarak bilgi verebilir mi?

ZEBARİ: Basındaki iddialar henüz doğrulanmadı. Sayın Bakan?

BABACAN: Bu konu tabii ki yakından takip ediliyor. Ne olacak olursa olsun bu konuda yine de açıklama yapılacak. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle