GeriDünya ‘PKK için diplomasiyi deneyin’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘PKK için diplomasiyi deneyin’

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Operasyonlar Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Robert Holmes, Türkiye’nin Kuzey Irak'a yönelik olası bir operasyonla ilgili olarak, böyle bir operasyondan önce diplomatik, sosyal ve ekonomik tüm seçeneklerin denenmesi gerektiğini belirtti.

ABD'nin New York şehrindeki Dış Basın Merkezinde basın toplantısı düzenleyen Tuğgeneral Holmes, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Holmes, terör örgütü PKK ve Türkiye’nin Kuzey Irak'a yönelik olası bir operasyonu hakkında oldukça temkinli konuştu. Askeri operasyonlardan önce diplomatik, sosyal ve ekonomik tüm seçeneklerin denenmesi gerektiğini ifade eden Tuğgeneral Robert Holmes, “Bu Türkiye'nin PKK terörüyle mücadelesinde de, bizim Irak'taki direnişçilerle olan mücadelemizde de izlenmesi gereken stratejidir” dedi.

Diplomatik çözümün önemini gözardı edemeyeceğini belirten Holmes, “Askeri seçenek, tek başına çalışmaz. Özellikle bölge gerçeklerini gözönüne aldığımızda askeri seçenekten önce birçok diğer unsurun kullanılması gerektiğine inanıyorum. Önce diplomasiyi denemek gerekir” ifadesini kullandı.

‘BİR OPERASYON DURUMUNDA NE YAPILACAĞI IRAKLILARIN BİLECEĞİ BİR ŞEY’

Türk gazetecilerin ‘Merkezi Irak hükümetiyle Kuzey Irak bölgesel hükümetleri, topu birbirlerine atıyor. Türkiye'nin diplomatik girişimleri bugüne kadar bir sonuç vermedi. Washington'da Türkiye'nin beklentilerini karşılamadı. Üstelik Kuzey Irak bölgesel yönetimi Amerikan silahlarını PKK terör örgütüne veriyor. Türkiye'de yeni oluşacak hükümetin Kuzey Irak'a müdahalesi hemen hemen kesin. Sizin pozisyonunuz bu durumda ne olur?” şeklindeki bir sorusuna ise Tuğgerenal Holmes,
“Biz Irak kuvvetlerini desteklemek için o ülkedeyiz. Irak güvenlik kuvvetlerinin düzenlediği operasyonlara destek veriyoruz. Irak kuvvetleri böyle bir operasyon durumunda ne yapar, o konu Iraklıların bileceği bir şey. Bizim işimiz, Irak'taki teröristlerle, çetelerle savaşmak ve o ülkenin güvenliğine katkıda bulunmak. Irak bağımsız bir ülke ve kendi kararlarını verecek bir hükümeti var. Bu sorunun muhatabı Irak hükümetidir" sözleriyle cevap verdi.

1978 yılına kadar New York’ta bir ticari taksi sürücüsü olan Tuğgeneral Robert Holmes, New York sokaklarının kariyerine önemli katkısı olduğunu, çünkü olaylara farklı bakmayı öğrendiğini dile getirdi.

Amerikan ordusunun siyasilerin politikalarına boyun eğmek durumunda olduğunu belirten Holmes, “Ancak ben asker değil de siyasetçi olsaydım, büyük ihtimalle tüm bu sorularınıza değişik cevaplar verirdim" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle