Dünya Haberleri

DÜNYA

  Pirinç-şeker ve bir de anayasa

  Hürriyet Haber
  11.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sonunda Bush’un hayalini kurduğu ‘demokratik Irak’ gerçek oldu. 15 Ekim referandumu öncesinde genci, yaşlısı, kadını, erkeği, gıda karnesiyle birlikte dağıtılan anayasa taslağını incelemeye başladı. Irak’tan nihayet ABD Başkanı George W.Bush’un özlediği görüntüler gelmeye başladı.

  15 Ekim anayasa oylaması öncesinde Iraklılar, karneyle birlikte dağıtılan anayasa kitapçığını inceleyerek, oylarının rengini belirlemeye çalışıyor. Önümüzdeki cumartesi günü yapılacak referandumda, 15 milyon seçmene, ‘Anayasayı onaylıyor musunuz’ diye sorulacak. Ancak ABD, anayasanın içeriğinden tüm Iraklıların haberdar olması için büyük bir özen gösteriyor. Televizyon ve gazetelerde anayasadan alıntılar yapılıp, uzmanlar tarafından yorumlanırken, gıda karnesiyle birlikte halka anayasa kitapçığı da dağıtılıyor. Bağdat’ın Karradah semtindeki anayasa dağıtımından sorumlu olan İbrahim Bahadlı, ‘Birkaç gündür, her aileye pirinç ve şekerle birlikte anayasa kitapçığı da dağıtılıyor. Kimi hemen yolda okumaya başlıyor, kimi ise çantasına atıyor’ diyor.

  REDDEDİLME OLASILIĞI AZ

  Seçim komisyonu direktörü Abdül Hindavi ise halkoyuna katılımın yüksek olacağını, çünkü milletin demokratik bir /images/100/0x0/55eb3c50f018fbb8f8b4131csistemde yaşamanın hayalini kurduğunu söylüyor. Kürt nüfusun çoğunlukta olduğu Kuzey Irak’ta da sandıktan ‘evet’ çıkması için büyük bir seferberlik yürütülüyor. Erbil Valisi Nuzad Hadi, ‘Irak devleti ve özellikle Kürt halkı, sosyal, siyasi ve ekonomik tarihleri açısından daha ileri bir döneme girecekler’ diye konuşuyor.

  Kuzey Irak’ta, ‘Özerklik için evet’, ‘Peşmerge için evet’ gibi pankartlar dikkat çekerken, yerel televizyonlarda da ‘Anayasaya evet’ logoları kullanılıyor. Sünni Araplar ise ülkeyi ve kaynaklarını çoğunlukta olan Şiiler ile Kürtler arasında paylaştırdığı gerekçesiyle karşı çıkıyor. 18 eyaletin üçünde üçte ikilik çoğunlukla ‘hayır’ oyu çıkarsa, anayasa reddedilebilecek. Sünniler işte böyle bir çoğunluk oluşturup, anayasaya ‘hayır’ demeyi umuyor. Sandıktan ‘evet’ çıkması halinde ise 15 Aralık’ta genel seçimlere gidilmesi bekleniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı