Dünya Haberleri

DÜNYA

  Pilotun beraati İtalya’yı kızdırdı

  Hürriyet Haber
  06.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen yılın Şubat ayında İtalyan Alpleri’nde teleferik tellerini kopararak 20 kişinin ölümüne sebep olan pilot Richard Ashby ABD’de suçsuz bulundu. 30 bin kişinin katili Abdullah Öcalan’ı ağırlayan ve Türkiye’ye karşı savunan İtalyan halkı şimdi bu beraate isyan ediyor.

  Gözünü kırpmadan 30 bin insanı katleden Abdullah Öcalan'ı koruyan, Türkiye'ye iade etmemek için elinden geleni yapan İtalya, 20 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Amerikalı pilot beraat edince, kıyameti kopardı. Geçen yıl şubat ayında, İtalya'da neden olduğu teleferik faciasıyla ilgili olarak, Kuzey Carolina Askeri Mahkemesi'nde yargılanan 31 yaşındaki Amerikalı Yüzbaşı pilot Richard Ashby, suçsuz bulundu.

  EA-6 tipi savaş uçağıyla çıktığı görev uçuşu sırasında, Cavalese yakınlarında bulunan Cermis dağındaki teleferik tellerine çarparak koparan ve 350 metre yükseklikten düşmesine yol açtığı kabinin içinde bulunan 20 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Ashby'nin ‘görev için verilen koordinatlara uyduğu ve elindeki haritada, teleferik tellerinin gösterilmediği’ gerekçesiyle jüri tarafından aklanması ve temyiz yolunun da kapalı olması, İtalyan kurban aileleri tarafından öfke ve nefretle karşılandı.

  Resmi bir ziyaret için Washington'da bulunan İtalya Başbakanı Massimo D'Alema, karara tepki gösterdi. ABD'den tazminat isteyen ölenlerin aileleri adına, pilotun cinayetle suçlanarak tekrar yargılanmasını isteyen D'Alema, sert bir açıklama yaptı. D'Alema ‘karar oldukça rahatsız edici’ diye konuştu.

  Bu arada, kazada babasını ve kız kardeşini yitiren Sindy Renkewitz, ‘Şoke oldum. 20 kişiyi öldüren adam suçsuz bulunuyor. Bu olayın mutlaka bir sorumlusu olmalı. Eğer o değilse, onun üstleri, yanlış harita verdikleri için suçlu olmalılar. Amerikan adalet sistemi iflas etti’ diyerek, tepkisini dile getirdi. Kazada eşi ölen Rita Wunderlich de, ‘geçen yıl kocamı toprağa verdim. Bu kararla, sanki onu ikinci kez toprağa veriyor gibi hissediyorum’ dedi.

  Mahkeme salonunun bir başka köşesinde ise, sevinç yaşanıyordu. Ashby'nin ailesi, beraat kararı üzerine birbirlerine sarılarak, mutluluk gözyaşları döktüler.  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı