Dünya Philip Morris'e sigara kaçakçılığı suçlaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Philip Morris'e sigara kaçakçılığı suçlaması

Kolombiya hükümeti dava açtı

Kolombiya, yüksek gümrük vergisinden kurtulmak isteyen Philip Morris şirketinin, uyuşturucu mafyasına sigara satarak kaçakçılık yaptığını ileri sürdü.

KOLOMBİYA devleti ABD'nin en büyük sigara üreticilerinden Philip Morris'e, kendi ürettiği Marlboro sigaralarının kaçakçılığını yapmakla suçladı. Kolombiya kamu kurumları, New York Federal Mahkemesi'ne açtıkları davada, ünlü sigara üreticisinin, uyuşturucu mafyasının kara parasını da bu yolla akladığını savundu.

Dünyanın en büyük kokain üreticisi ve kokain kaçakçılığının merkezi olan Kolombiya'da devlet kurumları ile Philip Morris arasındaki kavga uzun süredir devam ediyor.

YÜZDE 60'I KAÇAK

40 milyon nüfuslu ülkede sigara tüketimi çok yüksek ve en çok da Marlboro marka sigara tüketiliyor. Ancak Kolombiya içinde tüketilen Marlboro sigaralarının % 60'ı ülkeye kaçak yollardan giriyor. Sigara kaçakçılığı ise, ABD'ye kokain kaçakçılığı yapan mafya tarafından yürütülüyor. Özellikle Marlboro kaçakçılığı çok büyük gelir sağlıyor çünkü Kolombiya hükümeti, ABD'den ithal ettiği sigaralara yüksek oranlarda gümrük vergisi uyguluyor. Kaçak sokulan sigara ise çok ucuza geliyor.

Uyuşturucu mafyasının en büyük kara para aklama yönteminin de sigara kaçakçılığı olduğu biliniyor.

Philip Morris, geçen yıl Temmuz ayında Kolombiya hükümetini açıkça suçlayarak, gümrük vergileri nedeniyle bu ülkedeki pazarda haksız rekabete uğradığını ilan etti. Ve şirket, bundan böyle Kolombiya'ya sigara göndermeyeceğini duyurdu.

Kolombiya hükümeti ise, Philip Morris'in sigara göndermeyerek suni sıkıntı yarattığını ve Marboro kaçakçılığını daha da teşvik edeceğini savundu. 3 ay sonra Philip Morris, Kolombiya'ya sigara sevkiyatını komşu ülke Venezuella'da üretim yapan fabrikası aracılığıyla yapacağını ve böylece Amerikan malı olmaktan çıkarak yüksek gümrük vergisinden kurtulacağını ilan etti.

MARLBORO'YA SAVAŞ

Geçtiğimiz günlerde Kolombiya kamu kurumları adına Jose Manuel Arias adlı hükümet yetkilisi New York Federal Mahkemesi'ne Philip Morris aleyhine kaçakçılık davası açtı. Dava dilekçesinde Kolombiya devleti şu suçlamalarda savundu:

‘Philip Morris üst yönetimi, kaçakçılığı kendisi organize ediyor. Uyuşturucu kaçakçılarına sigara satan şirket böylece milyarlaca dolarlık vergi kaçakçılığı yapıyor. Ayrıca sattığı sigaraların karşılığını da kaçak yollardan alarak uyuşturucu parasını aklıyor. Philip Morris sadece Kolombiya’da değil, tüm dünya üzerinde aynı şekilde kaçakçılığı teşvik ederek, daha fazla gelir elde etme ve pazar payını artırma amacı güdüyor. Bu yeni değil, yıllardır sürüp giden bir düzen.'

Yarın görülecek ilk duruşmada Kolombiya devletinin Philip Morris'ten ne kadar tazminat isteyeceği belirlenecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle