Dünya Petrol zengini Kerkük’te su krizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Petrol zengini Kerkük’te su krizi

Petrol zengini Kerkük’te su krizi

Petrol zengini Kerkük 250 bin hektar ekilebilir alana sahip, işgücünün yüzde 16’sı tarımdan geçiniyor. Kışın buğday ve mısır ekiliyor, yazın ise susam, domates ve kavun.

KOMŞU Irak’ta artan su sıkıntısı Kürt, Arap ve Türkmenlerin yaşadığı Kerkük’te tansiyonu daha da artırdı. Statüsü henüz belli olmayan Kerkük’ün 75 km kuzeybatısındaki 1955 yılında inşa edilen Dukan barajının kapaklarının kapanmasıyla Araplar su sıkıntısı çekmeye başladı. Yağmurların da yüzde 50 azalmasıyla topraklar sulanamıyor, içmek için bile yeterli su yok.
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ni kışın baraj vanalarını kapatıp ekip biçmelerini engelleyerek kendilerini “yok etmekle” suçlayan Arap çiftçiler, seslerinin duyulmadığı takdirde eylem yapacaklarını söyledi. Arap Siyasi Konseyi’nin lideri Şeyh Halin El Mafraji, “Kürtler bize zarar veriyor. Bağdat ve Kerkük’ten yetkililer parmaklarını bile kıpırdatmıyor. Merkezi hükümet acil müdahale etmeli” dedi.
Eskiden de böyleydi
Abdul Rahman al-Obeidi isimli çiftçi, “Sorun köylülerin topraklarının üçte birini vermek zorunda kalmasıyla 2005’te başladı. Köylüler Kürtlerin bölgeyi terk etmeleri için su kaynaklarını kestiğini söylüyor. Kıtlık olduğunu anlamıyorlar, politik çatışma olduğuna inanıyorlar” dedi. Yerel yönetimin su kaynaklarından sorumlu eski bakanı Tahsin Kader ise “Rutin bir durum. Her yıl, Saddam rejiminin zamanında da olduğu gibi suyu baharda tarım ve elektrik üretiminde kullanmak üzere kışın baraj kapaklarını kapatırız. Politik nedenlerin olduğu iddiaları saçma. Kerkük eyaletinde yaşayanların çoğu Kürt, neden onlara zarar verelim. Biz kimseye zarar vermek istemiyoruz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle