GeriDünya Petrol paniği Avrupa'yı sardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Petrol paniği Avrupa'yı sardı

Fransa'da başlayan ve daha sonra Avrupa'ya hızla yayılan petrol krizi İngiltere ve Almanya'da içinden çıkılmaz bir krize dönüştü. İngiltere'de hükümeti salladığı söylenen kriz nedeniyle, Başbakan Tony Blair, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'ten petrol dağıtımı ve protestolara askerin müdahalesine kadar bir dizi önlemi içeren olağanüstü yetkiler aldı. Halk benzin istasyonlarına hücum ediyor.

İngiltere Başbakanı Tony Blair, petrol dağıtımında öğrenim yılının yakında başlayacak olması nedeniyle okullara ve hastanelere öncelik tanınacağını, ayrıca gıda dağıtımı konusunda çalışan şirketlere de petrol ulaştırılacağını duyurdu.

Halkın petrol istasyonlarına akın etmesi üzerine akaryakıt stoklarının hızla tükendiği belirtiliyor.

Almanya'da ise kamyon ve tır şoförlerinin yanısıra çiftçiler ve gemi kaptanları da günlerdir süren ve gittikçe büyüyen protestolarına devam ediyorlar.

Alman protestocuların, 1 varili Mart ayında 22 dolar olan petrolün son olarak 34 dolara kadar çıkmasına gösterdikleri tepkilerin artması ve protestoların büyümesi ise Alman Hükümeti'ni acil önlemler almaya kadar itti.

VERGİLER YÜKSEK

Avrupa'da petrol isyanı Fransa'da başladı. Fransız kamyoncu ve çiftçilerinin başlattığı yol kapatma eylemine bir çok kesimden de destek gelince Fransız hükümeti vergileri indirmek zorunda kalmıştı. Fransız hükümeti petrol ürünlerinden aldığı vergilerde yüzde 15'lik indirime gidince protestolar sona erdi.

İngiltere'de de özellikle nakliyeciler ve çiftçiler aynı nedenden dolayı protesto eylemlerine başladı. İngiltere'de petrol fiyatlarının yüzde 76'sı vergi. İngiltere hükümeti, petrol ürünlerindeki fiyat artışından OPEC'i sorumlu tutuyor. Ancak protestocular dünya piyasalarında petrol değer kazanmasını değil, yüksek orandaki vergileri protesto ediyor.

İNDİRİM YOK

İngiltere hükümeti nakliyeciler ile çiftçilerle anlaşma yolu aramayacaklarını açıkladı. Böylece hükümeti ile protestocular arasında çatışmanın giderek tırmanması bekleniyor. Özellikle kamyoncular önümüzdeki günler içinde ülkedeki trafiği kapatma eylemlerine başlayacakları tehdidini savurdu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle