GeriDünya Petraeus'tan tarihi itiraf
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Petraeus'tan tarihi itiraf

Petraeus'tan tarihi itiraf
refid:10077082 ilişkili resim dosyası

Amerikalı General David Petraeus, Afganistan'da Taliban'la diyalog kapısının açılması gerektiğini söyledi ve ülkesinin de "düşmanlarına" karşı aynı stratejiyi takip etmesini tavsiye etti.

GENERAL'DAN İTİRAF

Washington'da bir düşünce kuruluşunda konuşan general, "Düşmanlarla konuşmalısınız" dedi, ama ABD'nin düşmanlarını belirtmedi.
Petraeus, "Her şeyi yerine oturtmalı. Kiminle konuştuğunuzu bilmelisiniz. Hedefiniz açık seçik olmalı" diye konuştu.

Irak'taki uluslararası kuvvete komutanlık ettikten sonra şimdi Irak ve Afganistan'daki Amerikan kuvvetlerine komuta etmeye hazırlanan Petraeus, Afganistan lideri Hamit Karzai'nin Suudiler aracılığıyla Taliban'la müzakere masasına oturmasını yerinde bir girişim olarak tanımladı.

General, "İnsanlar gerçekten uzlaşmaya hazırsa, Afganistan'daki bu girişim ileri atılmış adım demektir" dedi.

ABD raporu: Afganistan'da gidişat kötü

Amerikan istihbarat kurumlarının hazırladığı bir taslak raporda, Afganistan'da aşağı doğru bir gidiş olduğu belirtiliyor.

New York Times'ın gizli rapora yakın kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, raporda Afganistan'da merkezi otoritedeki çöküşün, Devlet Başkanı Hamid Karzai hükümetindeki yolsuzluklar ve Pakistan'dan sızan militanların saldırılarındaki artışla hızlandığı kaydediliyor.

Kasım ayındaki başkanlık seçimlerinin ardından tamamlanması beklenen Milli İstihbarat Tahminleri raporunun, Afganistan'daki durum üzerine ABD'nin son yıllarda hazırladığı en kapsamlı rapor olduğu ifade ediliyor.

Rapora göre, Pakistan'daki militanların yaptıkları saldırıların dışında Afganistan'ın karşılaştığı önemli sorunların çoğu ülkenin kendi ürünü.

Raporda Afgan ordusunun inşasındaki başarılardan söz edilse de, hükümetin Taliban'ın ülkedeki etkisindeki artışı önleme konusundaki becerisine şüpheyle bakılıyor.

Rapor, ABD'nin 16 istihbarat kurumunun görüşlerini yansıtıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle