GeriDünya PETA’ya ETA muamelesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

PETA’ya ETA muamelesi

PETA’ya ETA muamelesi
refid:3439532 ilişkili resim dosyası

Yeni anti terör yasası, İngiltere’deki hayvan hakkı savunucularını da kapsamına aldı. Söz gelimi, kürk üreten bir giyim atölyesine yapılacak saldırıları övenler, IRA veya ETA mensubu bir terörist gibi yargılanabilecek.

İNGİLTERE İçişleri Bakanlığı, hayvan hakkı ihlalleri yapan şirketlere yönelik sabotaj eylemlerini övenlerin, bundan böyle terörizm propagandası suçundan yargılanacağını açıkladı.

Terör örgütü El Kaide militanlarına yönelik olarak çıkarılan yeni anti terör yasasının PETA gibi hayvan hakkı savunucusu örgütlere de uygulanmasıyla, örneğin kürk üreten bir giyim atölyesine yapılacak saldırıları övenler, IRA veya ETA mensubu bir terörist gibi yargılanabilecek.

7 YIL HAPİS

İçişleri Bakanı Charles Clarke, ‘Ciddi ve Organize Suçlar Yasası’ adı verilen yeni yasayı ihlal edenlerin, üç aydan yedi yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağını açıkladı.

Clarke, ‘Yasa, El Kaide terörünü övenlere karşı çıkarıldı. Ancak örneğin bazı hayvan hakkı savunucuları, hayvanlar üzerinde deney yapan bir laboratuara saldırı olduğunda bunu açıkça alkışlıyordu. Bu da bir ‘nefret propagandası’dır ve artık cezalandırılacak’ dedi.

Özellikle İngiltere’de radikal hayvansever dernekler, ‘hayvanlara eziyet eden’ firmalara ekonomik zarar vermek amacıyla sık sık sabotaj eylemleri düzenliyor.

Geçen Temmuz ayında Oxford Üniversitesi’nde kurulan bir hayvan araştırmaları laboratuarına yapılan saldırıda 500 bin sterlinlik maddi hasar meydana gelmiş, tehditlerin sürmesi üzerine proje durdurulmuştu.

Piliç eylemi

PETA, önceki gün Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlediği protestoda kullandığı ilginç yöntemle dikkat çekti. Çarpıcı eylemleriyle tanınan örgüte üye iki genç kız, bikinilerini giyerek bir KFC dükkanı önünde kurdukları kümesin içine girdi. Şirketin hayvanlara kötü muamele ettiğini savunan biri Amerikalı, diğeri Koreli iki genç kız, şu dövizi taşıyordu: ‘Piliçlere işkence etmeyin!’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle