Dünya Haberleri

DÜNYA

  Peşmerge Komutanlığından PKK'ya çağrı

  ERBİL(ANKA)
  26.10.2007 - 11:55 | Son Güncelleme:

  Kürt Peşmerge Güçleri Genel Komutanlığının sözcüsü Cabbar Yaver, PKK’ya rehin alınan “8 Türk askeri serbest bırakması” çağrısında bulundu.

  Yaver, PKK’ya “Türkiye ile sorunlarını diyalog ve diplomasi ile çözüme kavuşturması ve son çatışmalarda esir aldıkları 8 Türk askerini serbest bırakması” çağrısını yaptı.

  Bu girişimin sorunların diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesi açısında olumlu bir adım oluşturduğunu belirten Yaver, bunun da “Kürtlerin, meselelerin çözümü konusunda her türlü insani çabanın yanında olduğunun bir nişanesi olduğunu” söyledi. Yaver şöyle devam etti:

  “Sınır bölgelerinde Türk ordusu ile PKK arasında meydana gelen ve maalesef 15 Türk askerinin ölmesine neden olan son çatışmalarda Kürdistan Bölgesi Siyasi Liderliği ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti gerilimi ortadan kaldırmak için çok büyük bir cesaretle hareket etti.”

  “BARZANİ ÖZELLİKLE RAHATSIZLIK DUYDU”

  Yaver, “Özellikle Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani bu olaydan rahatsızlık duydu yani biz Kürdistan Bölgesi olarak bu olaydan rahatsızlık duyduk” şeklinde konuştu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı