GeriDünya Peşmerge bu defa karartmalı geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Peşmerge bu defa karartmalı geçti

Peşmerge bu defa karartmalı geçti
refid:27711384-spot ilişkili resim dosyası

SURİYE’nin Kobani kentinde IŞİD ile çatışan terör örgütü PKK’ya yakın PYD’ye bağlı YPG’ye (Halk Savunma Birlikleri) destek olarak Erbil’den gönderilen 150 kişilik ikinci Peşmerge grubunun görevi devralmasıyla, ilk gelen Peşmerge grubu Irak’a döndü.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından Erbil’den gönderilen 150 kişilik ikinci Peşmerge grubu 2 Aralık’ta uçakla Şanlıurfa’ya geldi ve Kobani’ye gitti. İkinci gruba silah ve mühimmatları teslim eden 150 kişilik ilk Peşmerge grubu ise dün sabah Kobani’den Türkiye’ye geçti ve otobüslere bindikten sonra zırhlı polis araçları eşliğinde GAP Havalimanı’na getirildi. Peşmergelerin taşınması için siyah camlı, içeridekileri göstermeyen araçlar seçildi. Peşmergeleri, Erbil Havalimanı’nda Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir ve diğer askeri yetkililer karşıladı. Kobani’de Peşmergelerin kayıp vermediği sadece 7 kişinin hafif yaralandığı aktarıldı. İlk Peşmerge grubu, 29 Ekim’de hava ve karadan olmak üzere Kobani’ye gitmek üzere Türkiye’ye giriş yapmıştı. Ağır silahlarıyla Habur’dan girip Suruç’a ilerleyen Peşmerge güçleri halkın sevgi gösterileriyle karşılanırken geçişin Cumhuriyet Bayramı’na denk gelmesi tepki de çekmişti.

29 Ekim’de Türkiye üzerinden Kobani’ye geçişleri sırasında halkın sevinç gösterileriyle karşılanan Iraklı Peşmergeler, dün karartmalı minibüsler ve havayoluyla Erbil’e geri döndüler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle