GeriDünya Peşmerge anıtı Kerkük’te tansiyonu yükseltti: Heykel krizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Peşmerge anıtı Kerkük’te tansiyonu yükseltti: Heykel krizi

Peşmerge anıtı Kerkük’te tansiyonu yükseltti: Heykel krizi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani, 25 Eylül’de yapılacak olan bağımsızlık referandumuyla ilgili AB merkezi Brüksel’de temaslara başlarken statüsü tartışmalı Kerkük’te bayraktan sonra Peşmerge heykeli krizi çıktı. Iraklı Türkmenler, “Bu heykelle Kerkük’ü sadece Peşmerge’nin koruduğu mesajının verilmesini reddediyoruz” dedi.

IRAK’ın tartışmalı statüye sahip Kerkük kentinde bayrak krizinin ardından bu kez de devasa Peşmerge heykeli kriz yarattı. Son üç yılda terör örgütü DEAŞ’a karşı savaşırken hayatını kaybeden askerlerin anısına Kerkük’ün kuzey girişinde, Erbil yolu üzerine Vali Necmeddin Kerim’in talimatıyla Peşmerge heykeli yapılıyor. Kürt bir iş adamının finansmanını sağladığı heykel, 25 metre yüksekliğinde, 12 metre genişliğinde. Kürt basınına göre Ortadoğu’nun en büyük askeri heykeli olan Peşmerge heykeli, bu ayın sonuna doğru resmi törenle açılacak.

TÜRKMEN VE ARAPLAR TEPKİLİ

Ancak Peşmerge heykelinin dikilmesine kentteki Türkmen ve Araplar tepki gösterdi. Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Teşkilat Sorumlusu Muhammet Ağa, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Kerkük’te sadece Peşmerge’nin kanı dökülmedi. Beşir, Tazehurmatu, Dakuk, Tuzhurmatu ve Irak’ın her yerinde Türkmenler de canlarını verdi. Bu heykelle Kerkük’ün bir tek Peşmerge tarafından korunduğu mesajının verilmesini kesinlikle reddediyoruz. Bu heykelin dikilmesiyle Kerkük’ün Kürtlerin olduğunu göstermek istiyorlar. Irak Türkmen Cephesi olarak Kerkük’ün güney girişinde bir Türkmen askerinin heykelini dikeceğiz” dedi.

Türkmen kökenli Adnan Kerküklü de “Peşmerge’nin Kerkük için fedakarlıklarda bulunması kentin Kürt olduğu anlamını taşımaz” diye konuştu. Arap Sait Nizamettin ise “Bu adım (Peşmerge heykeli) kabul edilemez. Hiç kimse yaptığı fedakarlıklar üzerinden başkalarını rencide etmemeli. Burası tüm Kerküklülerin memleketidir” dedi.

PEŞMERGE HERKESİ KORUDU   

Kerkük’te Kürt kökenli Berzan Dello ise yıllardır Kerkük’ü tek başına terörden koruyan Peşmerge için bu heykelin dikilmesinin en doğal hak olduğunu savunarak “Peşmerge bir tek Kürtleri değil, tüm etnik grupları korudu” yorumunu yaptı. Daha önce resmi binalara Irak bayrağı yerine Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bayrağının asılmasıyla bayrak krizi yaşanmıştı.

Peşmerge anıtı Kerkük’te tansiyonu yükseltti: Heykel krizi


Yorumları Göster
Yorumları Gizle