GeriDünya Peru'da Maocular genel seçimlere katılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Peru'da Maocular genel seçimlere katılacak

Peru'da Maocu Aydınlık Yol hareketinin siyasi bir parti kurarak, 2011 milletvekili genel seçimlerine katılacağı bildirildi.

Örgütün hapisteki lideri Abimeal Guzman'ın avukatlarından Alfredo Crespo, "ülke siyasi hayatına bir hareket olarak katılacağız ve ister genel, ister bölgesel ister yerel olsun seçimlere de katılacağız" dedi.

Crespo, Af ve Temel Haklar Hareketi adını alacak partinin seçimlerde kendi adaylarını göstermenin yanı sıra diğer sol partilerle de ittifak yapabileceğini söyledi.

Alfredo Crespo, "ülkemizdeki siyasi mahkumlar ve toplumsal savaşçılar için genel bir af çıkarılması gerektiğini de düşünüyoruz" dedi.

Aydınlık Yol gerilla hareketinin "adil bir savaş" verdiğinde ısrar eden Crespo, solcuları katleden birçok eski generalin asla yargılanmadığını belirterek, örgüt lidere Abimeal Guzman'ın serbest bırakılması gerektiğini savundu.

Guzman'ın başka bir avukatı Manuel Fajardo ise yeni partinin ittifaklar kurabileceğini belirterek, "İttifakı dışlamıyoruz. Örneğin Peder Arana hareketi ile çok ilgileniyoruz" dedi. Siyasi hedefleri olduğu bilinen, ilerici bir Katolik rahibi olan Marco Arana "Peder Arana" olarak anılıyor.
Hükümet ise Aydınlık Yol hareketi üyelerine siyasi af çıkaramayacağını belirtiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle