Dünya Haberleri

DÜNYA

  Peres, eşcinsellerin gösterisinde konuşacak

  A.A.
  07.08.2009 - 10:18 | Son Güncelleme:

  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in, bir süre önce Tel Aviv'de kimliği belirsiz bir saldırganın düzenlediği saldırıda iki arkadaşlarını yitiren İsrailli eşcinsellerin, 8 Ağustos cumartesi günü düzenleyeceği gösteriye katılarak konuşma yapacağı bildirildi.

  Yedioth Ahranot gazetesine bağlı haber sitelerinden Ynet, İsrailli eşcinseller derneğinin, Şimon Peres'in gösteride konuşacağını doğruladığını söyledi.

  İsrailli eşcinsellerin Tel Aviv'deki gençlik merkezine geçen cumartesi gecesi düzenlenen silahlı saldırıda, 17 yaşında bir kız ile yaşı bilinmeyen bir erkek ölmüştü. Maskeli saldırganın açtığı ateşte, 10'un üzerinde kişi de yaralanmıştı.

  Eşcinsel grupların liderleri, bunun bugüne dek kendilerine yönelik en büyük şiddet olayı olduğunu belirtmişlerdi. Tel Aviv'de saldırının ardından cinayeti kınayan yürüyüşler yapılmıştı.

  Günlerdir kamuoyunu meşgul eden cinayetin faillerini bulmak amacıyla polisin başlattığı araştırma bugüne dek sonuç vermedi, saldırıyı üstlenen de olmadı.

  Bu arada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bugün saldırının düzenlendiği yeri ziyaret etti ve eşcinsellerin liderleriyle basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.
  Dernek başkanı Yaniv Weizman, toplantının sonunda, Netanyahu'nun kendilerine destek verdiğini dile getirdi.

  Weizman, insanların kendilerine gösterdiği destekten memnun olduklarını belirterek, “Cumartesi günü atılan kurşunlar bizi öldüremeyecek” diye konuştu.
  Netanyahu'nun ziyaretine eşlik eden emniyet müdürü Dudi Kohen'se, başbakanın ziyaretinin konuya verdiği önemi gösterdiğini bildirdi. Kohen, cinayetin faillerinin bulunmasını isteyen topluma sabırlı olması çağrısında bulundu.

  Tel Aviv'de Rabin Alanı'nda cumartesi akşamı düzenlenecek gösteriye Likudlu bakanlar, kültür bakanı Limor Livnat ile eğitim bakanı Gideon Sa'ar da katılacaklar.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı