GeriDünya Pentagon siber savaş birimi kurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pentagon siber savaş birimi kurdu

Pentagon siber savaş birimi kurdu
refid:14819239 ilişkili resim dosyası

İnternetin uluslararası savaşların önemli bir parçası haline gelmesi üzerine ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ilk önemli adımını attı.

Pentagon, siber saldırılara karşı mücadele etmek üzere “online savaş birimi” burdu. Birimin başına da “dört yıldızlı” bir general atandı.

Observer gazesinin haberine göre, Amerikan askerlerinin dünya çapındaki sanal savaşlarını yönetmek üzere kurulan Siber Komutanlık’ın başına Orgeneral Keith Alexander getirildi. General Alexander dün Maryland’deki Fort Meade askeri üssünde yapılan törenle görevine başladı.

Pentagon geçen hafta bir açıklama yaparak, Amerikan Hava Kuvvetleri’ne bağlı 30 bin askerin “siber savaş cephesi”nde teknik destek vermek üzere görevlendirildiğini açıklamıştı. Orgeneral Alexander, siber savaş alanında şimdiye kadar görevlendirilen en üst düzey askeri yetkili oldu.

SİBER OPERASYONLARA 90 BİN ASKER

Pentagon ise, “siber operasyonlarda” halen toplam 90 bin Amerikan askeri personelinin görev yaptığını bildirdi. Bakanlık, Orgeneral Alexander’ın başında bulunduğu birimin, 90 bin askeri tarafından gerçekleştirilen “siber operasyonları” yönlendirip koordine edeceğini kaydetti.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı James Miller, Amerikan yönetiminin bu atamayla “online saldırılara konvansiyonel bir karşılık verme” kararlılığını gösterdiğini açıkladı.

Pentagon’un dört yıldızlı bir generali “online savaş” biriminde görevlendirmesi, internetin “askerileşmesine” yönelik kaygıları da artırdı. Orgeneral Alexander, kurulan “Siber Savaş” birimine rağmen internetin askerileşmesine izin vermeyeceklerini öne sürerken, Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Carl Levin, Pentagon’un “online tehditlerle savaşma” kararının diğer ülkelerde benzer bir “siber savaş” mekanizmasını tetikleyebileceğini savundu.

'SİBER' EN BÜYÜK GÜVENLİK TEHDİDİ

Siber Komutanlık fikri ilk kez eski başkan George W. Bush döneminde gündeme gelmişti. Yeni Başkan Barack Obama ise “siber güvenliği” “bir ülkenin karşı karşıya bulunduğu en ciddi ekonomik ve ulusal güvenlik tehdidi” olarak nitelemişti.

Observer’a göre ABD yönetimi, “online savaş”ta en büyük tehdit olarak Çini görüyor. Pentagon, Çin’in son yıllarda ABD ve Batı’ya karşı görülmemiş çapta bir siber savaş yürüterek her fırsatta Batılı büyük internet kuruluşlarını sabote etmeye çalıştığını öne sürüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle