GeriDünya Pentagon, önleyici nükleer darbe istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pentagon, önleyici nükleer darbe istiyor

‘Önleyici saldırı’ konsepti çerçevesinde Irak’ı işgal eden ABD yeni bir doktrin daha geliştiriyor: ‘Önleyici nükleer saldırı’. Yeni doktrin taslağına göre, bir devlet ya da terör örgütünün nükleer silah kullanma niyeti tespit edilirse ABD ordusu, atom silahı kullanmak için Başkan’dan izin isteyecek.

11 Eylül’den sonra değişen dünya ve tehdit algılaması koşullarında, Pentagon, kitle imha silahlarının saldırısına uğramadan, önleyici nükleer darbeyi vurmak istiyor.

Nükleer silahların kullanımı konusunda ABD Genelkurmay Başkanlığı’nın hazırladığı yeni doktrin taslağında, kitle imha silahlarına sahip düşman ülkeler ile bu tür silahları kullanacağına inanılan terörist örgütlere karşı ‘ilk nükleer saldırı’ bir seçenek olarak sunuluyor.

ABD’nin ‘önleyici nükleer darbe stratejisi’ 11 Eylül’den sonra, Aralık 2002’de ve Beyaz Saray tarafından gündeme getirilmiş ve ABD’ye yönelik kitle imha silahları tehdidine karşı ‘her opsiyonun Başkan için açık’ olduğu ifade edilmişti. Pentagon’da hazırlanan son taslak, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in imzasını bekliyor. Yeni doktrin, ABD’li komutanlara, önleyici nükleer silah kullanımı için Başkan’dan onay isteme yetkisi veriyor.

Pentagon, yeni doktrin için Kongre’den tam destek sağlayabilmiş değil. Kongre, geçen yıl, biyolojik ve kimyasal silahları çevreye hasar vermeden imha eden nükleer silahlarla ilgili bir araştırma projesine finansman sağlamamıştı. Kongre, yeraltında saklı kitle imha silahlarına karşı geliştirilmesi düşünülen bir nükleer başlık (bunker buster) projesine verdiği parayı da kesmişti. Pentagon’un yeni doktrini, Bakan Donald Rumsfeld’in imzalamasından sonra Kongre’ye sunulacak.

Kötü niyete nükleer karşılık

Yeni doktrin ile nükleer silah kullanımı bir dizi askeri operasyon için gündeme gelebiliyor. Buna göre, ABD’ye ya da müttefik askeri güç ya da sivil nüfusa karşı kitle imha silahı kullanma ‘niyetinde olan’ düşmanlara karşı da önleyici darbe vurulabilecek. Çevreye etkileri sadece nükleer darbeyle imha edilebilecek bir biyolojik silah saldırısı beklentisine karşı da nükleer silah kullanılabilecek.

Yeni doktrin anlayışına göre, 30 kadar ülkenin yanı sıra terör örgütlerinin de kitle imha silahı programları bulunuyor. Pentagon, bu yeni duruma karşı ve bir saldırıyı önlemek amacıyla nükleer silah kullanımı için ‘hazırlıklı ve kararlı’ olunması gerektiğini savunuyor. Bu düşünceye göre, ABD’nin önleyici veya misilleme amaçlı tepkisinin inandırıcılığı, düşmanı kitle imha silahı kullanmakta caydırıcı bir rol oynayacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle