GeriDünya Peçeli posterle oy toplama çabası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Peçeli posterle oy toplama çabası

Peçeli posterle oy toplama çabası
refid:11709879 ilişkili resim dosyası

Gelecek ay yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde, Yaşlı Kıta’da Türk karşıtı rüzgar esiyor. Aşırı sağcı partilerin "Türkiyesiz Avrupa" yazılı seçim afişlerinde ay yıldızlar, peçeler, çarşaflar görülüyor.

AVRUPA Birliği’nin yasama organı olan Avrupa Parlamentosu, 4-7 Haziran’da yapılacak seçimlerle yenilenecek. Bu dönem, 785 yerine, 736 AP milletvekili seçilecek. AP’ye en çok milletvekilini gönderecek dört ülke olan Almanya (99 sandalye), Fransa (78), İngiltere (78) ve İtalya’daki (78) seçim kampanyalarında, Türkiye karşıtlığı malzeme olmayı sürdürüyor.

AB dönem başkanlığını devralmaya hazırlanan İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Fransa ve Almanya’nın Türkiye karşıtı söyleminin Avrupa’nın güvenliği açısından tehlikeli olduğunu söylemişti. AB’nin iki lokomotifinden gelen son açıklamaların, gerçekten de, ırkçı partilerin cesaret kazanmasını sağladığı görüldü.

Almanya’da aşırı sağcı Cumhuriyetçi Parti (REP) reklam panolarında iki afişi yanyana kullanıyor. Birincisinde, seçim vaadi olarak "Türkiyesiz Avrupa" yazıyor. İkincisinde ise, çarşaflı bir kadın ve "Avrupa yerine Eurabia" (Avrupa yerine Avrubistan) yazısı var. Afişler özellikle Frankfurt’ta yabancıların yoğun olarak yaşadıkları bölgelere asıldı.

Almanya’nın güney komşusunda da, aşırı sağcı Avusturya Özgürlükçüler Partisi (FPÖ) Başkanı Heinz Christian Strache’nin seçim kampanyasını Türkiye ve Yahudi düşmanı kampanyaya dönüştürmesi sert tepkilere yol açtı.

Türkler bizi batıracak

Milli İngiltere Partisi (BNP) ise işçi sendikalarına gönderdiği seçim broşürlerinde, "80 milyon düşük maaşlı Müslüman Türk, İngiltere’yi batıracak. Bu tehlikeli gidişata izin vermeyeceğiz ve Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkacağımızı taahhüt ediyoruz" sloganını kullanıyor. İngiliz Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu’nun (EHRCK) soruşturma açması gündemde.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle