GeriDünya Pe a Corsica ilk kez ulusal meclise girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pe a Corsica ilk kez ulusal meclise girdi

Pe a Corsica ilk kez ulusal meclise girdi

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kurduğu Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi’nin zaferiyle sonuçlanan genel seçimlerde Fransa tarihinde bir ilk gerçekleşerek Korsika Adası’nın bağımsızlığını savunan üç ayrılıkçı aday, milletvekili seçilmeyi başardı.

SEÇİMİN resmi olmayan sonuçlarına göre, şimdiye kadar Ulusal Meclise girmeyi başaramayan Pe a Corsica (Korsika İçin) partisinin üç adayı milletvekili seçildi. Böylece, Korsika Adası’nın bağımsızlığı için mücadele eden ve ayrılıkçı fikirleri savunan Michel Castellani, Jean-Felix Acquaviva ve Paul-Andre Colombani partilerini Ulusal Mecliste temsil etme hakkı kazandı. Akdeniz’de bir ada olan 330 bin nüfuslu Korsika, İtalya’ya bağlı Sardunya Adası’nın kuzeyinde bulunuyor.

Pe a Corsica ilk kez ulusal meclise girdi


Fransa’ya bağlı Korsika Adası 1960’lardan bu yana bağımsızlığını kazanmak için mücadele veriyor. Aynı zamanda Napolyon’un doğduğu yer olarak bilinen ve iki bölgeden oluşan Korsika, 1735’te bağımsızlığına kavuşmuş ancak Versailles Antlaşması ile 1768’de Fransızların eline geçmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle