GeriDünya Patriotlar ateşe hazır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Patriotlar ateşe hazır

ABD savaş uçaklarının Irak'a yönelik saldırıları devam ederken, İncirlik'e yerleştirilen patriot füzelerinin ateşlenmeye hazır hale getirildiği öğrenildi.

Türkiye'nin istemi üzerine ABD'den ödünç olarak alınan ve İncirlik'teki hava üssüne yerleştirilen üç batarya patriot füzesi, Irak'ın muhtemel bir hava saldırısına karşı ‘‘Birinci derecede’’ ateşleme haline geçirildi. Hürriyet'e bilgi veren bir kaynak, İncirlik'ten kalkan keşif amaçlı ABD savaş uçaklarına karşı Irak'ın kuzeye yönelik bir hava saldırısı yapabileceğinin gözardı edilmediğini belirtti.

Patriot füzelerindeki bu durum değişikliği, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde interaktif bağlantı ile Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu işlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Elizabeth Jones tarafından da, şu sözlerle ima edildi: ‘‘Uçuşa yasak bölgeler üzerinde bombalamalar oluyor. Çünkü Irak, uçuşa yasak bölgeye meydan okuyor. Uçuşa yasak bölge, Kuzey Irak insanları için çok önemli. Türkiye'den de bu konuda mükemmel destek görüyoruz.’’

Jones, Saddam'a muhalif grupları bir araya getirme çabalarının arasında Irak'ta bir Kürt devleti kurulmasının bulunmadığını da söyledi.

DÜN DE VURDULAR

Bu arada Irak üzerinde rutin denetimlerini yapan Amerikan uçaklarının, üç ayrı olayda Irak'ın hava füzeleri ve uçaksavar top bataryaları tarafından hedef alınması üzerine, Musul yakınındaki iki radar birimini ve bir uçaksavar sistemini bombaladığı bildirildi. Dünkü uçuşlara 17 savaş uçağı, 1 tanker uçak, 3 nakliye uçağı, bir de Awacs katıldı. Başbakan Bülent Ecevit, gerginliğin tırmanışından kaygı duyduklarını, gerginliğin bitmesini istediklerini söyledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle