GeriDünya Patrikhane AB gündeminde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Patrikhane AB gündeminde

Patrikhane AB gündeminde
refid:6930711 ilişkili resim dosyası

Yunanistan, Patrikhane konusunu AB'ye taşıdı. AB Dışişleri Bakanlarının 23 Temmuz'da Brüksel'de yapacağı toplantı gündeminde "Türkiye'deki Ekümenik Patrikhane" konulu bir maddeye yer verildi.

AB Haber'in ulaştığı AB Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı resmi gündeminde Patrikhane'nin ekümenik statüsü de bulunuyor.

AB Dönem Başkanlığı yetkilileri de, Yunanistan'in isteği üzerine Partikhane konusunun toplantı gündemine alındığına dikkati çekerken konuyla ilgili gelişmeler hakkında Yunanistan Dışişleri Bakanının AB'li meslektaşlarını bilgilendireceğini ifade ettiler.

Öte yandan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgo Kumuçakos, daha önce yaptığı bir açıklamada, “İstanbul Fener Rum Patrikhanesi'nin yalnızca Türk-Yunan konusu olmadığını, tüm Avrupa'yı ve uluslararası toplumu ilgilendirdiğini” öne sürmüştü.

19 Temmuz'da düzenlediği basın toplantısında, “Fener Rum Patrikhanesi ve yaşadığı sorunlar” konusuna değinen Kumuçakos,“Patrikhane konusunun Yunanistan'ı haklı olarak yakından ilgilendirdiğini” ifade etmişti.

Sözcü, Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'nin Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'e bir mektup göndererek, ”Patrikhane'nin çalışmaları ve ekümenikliğinin sorgulanması konularında karşı karşıya kaldığı sıkıntılar” hakkında bilgi verdiğini kaydetmişti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle