Dünya Haberleri

DÜNYA

  Patlamış mısır meraklısı Boss

  Hürriyet Haber
  31.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  NATO Müttefik Kuvvetler Komutanı Amerikalı Wesley Clark bir anlamda Balkanların kaderini elinde tutan kişi. 1995 yılından bu yana, Amerikalı diplomat Richard Hoolbroke ile birlikte Belgrad'a yaptığı ziyaretlerden ötürü Sırp kasap Miloseviç'i yakından tanıyor.

  Pek medyatik bir kişiliği olmayan Wesley Clark'ın yaşamıyla Başkan Clinton'ın yaşamı arasında şaşırtıcı parallellikler ve zıtlıklar var. Her ikisi de Arkansas doğumlu ve Oxford mezunu. Evli ve bir çocuk babası.

  VİETNAM’A KATILDI

  İlk kez 1965 yılında Washington'da karşılaşan başkan ile komutan arasındaki en önemli farklılık birinin Vietnam Savaşı'na karşı olması, diğerinin kariyerini Vietnam'da şekillendirmiş olması.

  Clinton cazibesi ve cıvıl cıvıl gözleriyle ne kadar karizmatik ise Wesley Clark o kadar soğuk ve mesafeli. Askerleri tarafından ‘‘Boss’’ (patron) diye çağrılan Wesley Clark, Yugoslavya'ya NATO harekatının başladığı gün şöyle demişti: ‘‘İşin bir iki bombayla sonuçlanacağını sananlar yanılıyorlar’’.

  UZMAN DİPLOMAT

  Wesley Clark'ın NATO'daki diğer komutanlara göre başka bir üstünlüğü de diplomasi konularında en az askeri konularda olduğu kadan bilgi ve tecrübe sahibi olması. Subaylarıyla yaptığı toplantılar sırasında daima elinin altında bulunan bir torbadan ağzına patlamış mısır taneleri atmasıyla da tanınan Wesley Clark'ın Vietnam Savaşı'nda edindiği tecrrübelerin işe yarayıp yaramayacağı merak konusu.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı