GeriDünya Pasok Kongresi'nde Öcalan sloganları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pasok Kongresi'nde Öcalan sloganları

Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Apo fiyaskosunun gölgesinde toplanan Pasok Kongresi'nde PKK'yla yakın ilişki içinde olan ve bölücü başı Abdullah Öcalan'ın ülkeye getirilmesinde doğrudan ya da dolaylı rol aynayan bazı milletvekillerini saf dışı bıraktı. Ancak ‘Öcalan’a özgürlük' sloganının atıldığı Kongre, Simitis'in partide büyük bir değişiklik yapmasının zor olduğunu gösterdi.

Safdışı bırakılan isimlerin arasında Öcalan'ı VIP salonundan Yunanistan'a soktuğu için parlamento grubundan atılan ve hakkında dava açılan Kostas Baduvas'la, Pasok'tan atılan Hristos Kipurus bulunuyor. Simitis, Pasok'un Kürt politikasını yürüten Mihalis Haralambidis'le Yönetim Kurulu üyesi Manolis Daskalakis'i ve bazı milletvekillerini ise istifaya zorladı. Ancak Öcalan'ı Bekaa vadisinde ve İtalya'da ziyaret eden Pasok'lu Parlamento Başkan Yardımcısı Panayotis Zuhuridis'in yerini koruması ise dikkat çekti.

Aslında Öcalan olayı Papandreu'nun ölümünden sonra partide giderek şiddetlenen eski Pasok'çularla Simitis yanlısı liberaller arasındaki çatışmayı şiddetlendiren son olay oldu. Partinin ‘aşırı milliyetçi sosyalist’ yapısını değiştirip Avrupa sosyalizmi anlayışını getirmeye çalışan Simitis, baştan beri ciddi bir muhalefetle karşılaştı. Simitis, Öcalan'ın Yunanistan'a gelmesine karşı çıkmasına rağmen, bazı Pasok milletvekillerinin kendisini köşeye sıkıştırmasını affetmedi.

Ama Pasok Kongresi'nde atılan Öcalan’a özgürlük' sloganları Simitis'in partide büyük bir değişim yapmasının da zor olduğunu gösterdi. Simitis'in militanca PKK savunuculuğu yapan bazı sivri isimleri temizlemesine rağmen, PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmesi beklenmiyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle