Dünya Haberleri

DÜNYA

  Pasifik deprem üçgeni

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  17.04.2016 - 19:45 | Son Güncelleme:

  Pasifik’e kıyı olan ülkeler art arda depremlerle sarsılıyor. Japonya’dan sonra Ekvador 7.8’le yıkımı yaşadı, 246 kişi öldü. Ardından Tonga 6.1’le sallandı.

  GÜNEY Amerika ülkesi Ekvador’da önceki gün gün yerel saatle 18.58’de meydana gelen 7.8’lik depremde en az 246 kişi öldü, yaralı sayısı 2530’a yaklaştı. Enkaz altında çok sayıda kişinin kalması nedeniyle can kaybının artmasından endişe ediliyor. Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nden yapılan açıklamada, yaklaşık 40 saniye süren ve yerin 19 kilometre derinliğinde kaydedilen depremin merkez üssünün, limanların bulunduğu seyrek nüfuslu Muisne kıyı şehrinin 27 kilometre açıkları olduğu belirtildi. 6 kentte olağanüstü hal ilan edildi. Ekvador, sismik hareketliliğin yoğun olduğu “Pasifik Ateş Çemberi” adı verilen deprem kuşağında yer alıyor.

  TONGA ZARARSIZ ATLATTI

  PASİFİK okyanusundaki ada devletlerinden Tonga’da dün 6.1 büyüklüğünde deprem oldu. Merkez üssü Ohonua kentinin 259 kilometre güneydoğusunda bulunan depremin 35 kilometre derinlikte kaydedildiği açıklandı. Deprem can ya da mal kaybına yol açmadı. Tonga Krallığı, 169 ada ve mercan adasından oluşuyor. Bu adalardan 36’sında yaklaşık 110 bin kişi yaşıyor. 

  JAPONYA'YI KÖPÜK BASTI

  JAPONYA’nın Fukuoka şehrinde perşembe ve cuma günü meydana gelen 6.5 ve 7.3 büyüklüğündeki iki depremden sonra sokaklar beyaz köpüklerle kaplandı. Beyaz köpüklerin yerin altında açılan bir oluktan geldiği ve kaynayan suyun yerin üzerine köpük olarak ulaştığı öne sürülüyor. 

   

   

  Etiketler: pasifik , Ekvador , DEPREM
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı