GeriDünya Parti kapatmada AB süreci dikkate alınmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Parti kapatmada AB süreci dikkate alınmalı

Parti kapatmada AB süreci dikkate alınmalı
refid:9038782 ilişkili resim dosyası

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Avrupa Parlamentosu ile TBMM arasında "köprü" görevi gören Karma Parlamento Komisyonunda yaptığı konuşmada, parti kapatılması konusuna değindi ve Anayasa Mahkemesi’ni kastederek, Türkiye’deki kurumların AB sürecini dikkate alması gerektiğini söyledi. İç siyasette "gürültülü" bir dönem yaşandığını belirten Babacan, güçler ayrılığı, mahkemelerin bağımsızlığı, Türk yargısının itibarı gibi konuların korunması gerektiğini bildirdi.

Anayasa Mahkemesi’nin önemli olduğunu, "beğenelim ya da beğenmeyelim" kararının nihai olduğunu belirten bakan, "Türkiye’de kökten değişimler, sancılarını da beraberinde getiriyor. Bu süreç sessiz sedasız olmuyor" dedi.

Ali Babacan toplantı öncesi, Türkiye’de "kırmızı bültenle" aranan ve Avrupa Parlamentosu’nda "daimi kartı" bulunan PKK’lı Ahmet Gülabi Dere’nin salondan çıkartılmasını talep etti ve bu talebinin gerçekleşmesi sonrasında toplantıya girdi.

Türkiye’de sessiz devrim olmuyor

Dışişleri Bakanı Babacan, iki yıl aradan sonra dün Brüksel’de gerçekleşen AB-Türkiye Ortaklık Konseyi toplantısından önce basına yaptığı açıklamada ise Türkiye’nin kapsamlı bir dönüşümden geçtiğini, bu sürecin ve köklü reformların "sancı ve sıkıntı" getirdiğini belirterek, "Dışarıda sessiz devrim olarak nitelenen bu süreç, pek de sessiz olmuyor. Tartışma gerektiriyor" dedi. Babacan, "Önemli olan Türkiye’nin açık toplum olması, tartışmalarını en şeffaf ortamda yapması, kimsenin düşündüğünü ifade etmekten korkmadığı bir ortamın sağlanmasıdır" dedi.

Babacan, AKP’nin kapatılmasının, "AB ile ilişkiler açısından ciddi sonuçları olacağını" söyledi ve "Hiçbir şey olmamış gibi ilişkilerin devamı pek olası görülmüyor" dedi. AB Dönem Başkanı Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel ise Anayasa Mahkemesi’nin kararının AİHM kararlarına ve Venedik Komisyonu prensiplerine "uyumlu" olmasını temenni ettiklerini kaydetti.

Ortaklık Konseyi toplantısı sonrası Rupel ve AB Komisyonu üyesi Olli Rehn ile basın toplantısı düzenleyen Babacan, "AB Türkiye’ye verdiği sözleri tutmalıdır" şeklinde konuştu.

Babacan Ortaklık Konseyi’nde

Dün AB-Türkiye Ortaklık Konseyi’ne katılan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, "AB, kendi onayladığı kararlarına sadık kalmalı ve taahhütlerine uymalıdır" dedi. İsim vermeden Fransa’yı da eleştiren Babacan "hedefin tam üyelik" olduğunun belirtildiğini, bunun sulandırılmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Rehn’den Fransa eleştirisi

Toplantıda bir konuşma yapan AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Olli Rehn ise, üstü kapalı olarak Fransa’yı eleştirdi ve "Türkiye’nin üyelik perspektifi konusunda sözümüzü tutmakta kararlıyız. Bu konuda net mesaj vermemiz gerekiyor" dedi. CHP milletvekili Onur Öymen ise, AB yetkililerin, yargı organlarını ve CHP’yi rencide edici beyanlardan kaçınması gerektiğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle