Dünya Haberleri

DÜNYA

  Parmaksız Hattab Kunduz'da iddiası

  Hürriyet Haber
  25.11.2001 - 01:55 | Son Güncelleme:

  Çeçenistan savaşında ün yapan ve Ladin'in Kafkasya Komutanlığı’na terfi eden ‘Parmaksız’ Hattab'ın Kunduz'da olduğu iddia edildi. Çeçen ve Ruslar ise bu iddiayı yalanladı.

  Kuzey İttifakı güçlerince kuşatılan Kunduz bölgesini savunan Taliban'a bağlı askerler, dün gruplar halinde teslim olurken, Usame bin Ladin'in Ürdün asıllı Kafkasya Komutanı ‘Parmaksız’ Hattab'ın Kunduz'da olduğu bildirildi.

  Kunduz'un savunması için Hattab'ın Çeçenistan'dan Afganistan'a geçtiği haberini, Rus Devlet TV'si RTR duyurdu. RTR TV'si, Hattab'ın gizlice Kunduz'a gelerek, bölgenin savunması için burada bulunan Arap, Çeçen ve Pakistanlı militanların başına geçtiğini duyurdu.

  ÇEÇEN VE RUSLAR YALANLADI

  Ancak Çeçen militanlar ve Rus istihbarat servisi FSB, Çeçenistan'da Rus askerlerine karşı savaşan Hattab'ın Afganistan'a geçtiği iddialarını yalanladı.

  Bir Çeçen komutan, RTR'nin Hattab'ın Kunduz savunması için Afganistan'a gittiği yolundaki haberini yalanlayarak, ‘‘Ruslar, gerçekler yerine arzularını dile getiriyorlar’’ diye konuştu. FSB'nin Çeçenistan'daki Sorumlusu Sergey Babkin de RTR'nin bu yöndeki haberini yalanlayarak, ‘‘Birileri, Hattab'ı Çeçenistan'da aramaktan vazgeçmemiz için bizi buna inandırmak istiyor’’ dedi.

  Ürdünlü zengin çocuğu

  Ürdünlü varlıklı bir ailenin oğlu olan 32 yaşındaki Hattab, ABD'ye eğitime gitmek yerine Afganistan'a geçerek, Ruslara karşı savaşan mücahitlere katıldı. Çeçenistan'da, Tacikistan'da da savaşan Hattab, gösterdiği

  başarılarla Usame bin Ladin'in yardımcılığına yükseldi. Kısa bir süre sonra, Bin Ladin'in Kafkasya komutanı oldu. Elinde patlayan bir el bombası yüzünden parmakları kopan Hattab, Ruslara karşı sayısız eyleme imza attı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı