GeriDünya Paris'teki yürüyüşe ABD'li yetkililer neden katılmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  310
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Paris'teki yürüyüşe ABD'li yetkililer neden katılmadı

Paris'teki yürüyüşe ABD'li yetkililer neden katılmadı

Paris'te dün dünya liderlerinin katılımıyla yapılan ve bir milyondan fazla kişinin yer aldığı yürüyüşe Başkan Obama dahil ABD'den hiçbir üst düzey yetkilinin katılmamış olması Amerikan medyasında geniş yankı buldu. ABD yönetimini sert bir dille eleştiren medya, durumu "diplomatik başarısızlık ve utanç" olarak tanımladı.

PARİS'TE TERÖRE KARŞI CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ

Paris'teki Republique (Cumhuriyet) Meydanı’nda terör saldırılarında ölenler anısına yapılan yürüyüşte Almanya, İtalya, İngiltere, Türkiye ve İsrail liderleri de dahil olmak üzere 44 ülkenin üst düzey yetkilileri Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a eşlik etti.

Birlik yürüyüşüne ABD'yi temsilen yalnızca Paris Büyükelçisi Jane Hartley katıldı. Bu durum ABD medyasında neden Başkan Obama'nın Paris'e gitmediği ya da yardımcısı Joe Biden, Dışişleri Bakanı Jonh Kerry gibi isimleri yerine göndermediği sorusunu ön plana çıkardı.

Paristeki yürüyüşe ABDli yetkililer neden katılmadı PARİS’TE TERÖRE KARŞI OMUZ OMUZA DAYANIŞMA

İlgi çeken bir başka detay ise ABD Adalet Bakanı Eric Holder'ın yürüyüş yapıldığı sırada Paris'te olmasına rağmen yürüyüşe katılmamasıydı.

Holder, aşırı İslamcı teröre karşı alınması gereken önlemlerin tartışıldığı uluslararası güvenlik zirvesine katılmak için Paris'e gelmişti.

Paristeki yürüyüşe ABDli yetkililer neden katılmadı AB SCHENGEN’İ SIKILAŞTIRMA HAZIRLIĞINDA

Beyaz Saray'dan henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı ancak Başkan Obama açık bir şekilde medyanın hedefi oldu. Pek çok ülke lideri yürüyüşe katılırken Obama'nın gitmemesi CNN'in deneyimli gazetecisi Fareed
Zakaria tarafından büyük bir hata olarak değerlendirildi. Fox kanalı ise durumu "utanç verici" olarak nitelendirdi.

KERRY PARİS'E GİDİYOR
Bu gelişmelerin yaşanırken, Hindistan'da bulunan Dışişleri Bakanı John Kerry'nin artan terör olaylarını görüşmek üzere Paris'e gideceği duyuruldu.

Basın toplantısı yapan Kerry, Başkan Obama başta olmak üzere tüm ABD'li yetkililerin Fransız yetkililerle yakın temas halinde olduklarını, ilk saldırı gerçekleştiği anda istihbarat desteği teklifinde bulunduklarını belirtti.

ABD'nin önde gelen isimlerinin Paris'teki birlik yürüyüşüne katılmamasının eleştirildiği hatılatılan Kerry, "Orada olmayı çok isterdim ama herkesin bildiği üzere önceden planlandığı gibi Hindistan gezisindeyim. Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Paris Büyükelçimiz ve pek çok elçilik çalışanımız orada yürümüşken bunun 'her şeyde kusur aramak' olduğunu düşünüyorum" dedi.

Paristeki yürüyüşe ABDli yetkililer neden katılmadı COULIBALY: EVET O POLİSİ ÖLDÜRDÜM

,


Yorumları Göster
Yorumları Gizle