GeriDünya 'Paris saldırganları'nın yeri tespit edildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  894
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Paris saldırganları'nın yeri tespit edildi

'Paris saldırganları'nın yeri tespit edildi
refid:27916869 ilişkili resim dosyası

Fransa'nın başkenti Paris'te dün Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıyı gerçekleştirdiği açıklanan üç kişiden biri teslim oldu. Diğer iki kişinin ise kardeş oldukları bilgisi geldi. AFP'ye konuşan bir kaynak, iki kardeşin yerlerinin bu sabah tespit edildiğini söyledi. Saldırganların dün tüyler ürperten bir soğukkanlılıkla öldürdükleri polisin ise Magrip asıllı Müslüman Ahmed Merabet olduğu ortaya çıktı.

Paris saldırganlarının yeri tespit edildi Paris'te Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı

Fransız polisi, Charlie Hebdo dergisine dün öğle saatlerinde düzenlenen ve 12 kişinin ölümüne neden olan silahlı saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen üç kişiden ikisinin kimliklerini tespit etti. Buna göre bu iki kişi kardeş. Kardeşler 7 Eylül 1980 Paris doğumlu Said Kouachi ve 29 Kasım 1982 Paris doğumlu Cherif Kouachi. Polis bu iki kişiyi yakalamak için geniş çaplı operasyon başlattı.

AFP'ye konuşan bir kaynak, Fransa'nın kuzeyindeki Aisne bölgesindeki Villers-Cotteret yakınlarındaki benzin istasyonu işletmecisinin bu sabah iki kardeşi teşhis ettiğini söyledi. Haberde, maskeli ve silahlı olduğu belirtilen şüphelilerin, kullandıkları bir aracı bırakıp gittikleri bildirildi.

Fransız basını, şüphelilerin soydukları işletmeden yiyecek ve benzin çaldığını öne sürdü.

Fransız BFM televizyon kanalı, şüphelilerin, gri renkli bir otomobil kullandığını belirtmişti.

Paris saldırganlarının yeri tespit edildi

Saldırganların yakalanması için bölgeye polis takviyesi yapıldı. Terörle mücadele timleri de olası bir çatışma için alarma geçirildi.

Paris saldırganlarının yeri tespit edildi CHARLIE HEBDO HAFTAYA YENİDEN RAFLARDA

ÜÇÜNCÜ ŞÜPHELİ TESLİM OLDU
Saldırının üçüncü şüphelisi ise 8 Temmuz 1996 doğumlu, sabit adresi bulunmayan Mourad Hamyd. Fransız basını bu kişinin gece geç saatlerde teslim olduğunu ve gözaltında tutulduğunu belirtti. Liberation gazetesi, dosyaya yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Cherif Kouachi'nin bacanağı olan Hamyd'in adının sosyal ağlarda dolaştığını öğrenmesinin ardından polise giderek teslim olduğunu bildirdi. Gencin "#MouradHamydInnocent" (Mourad Hamyd masumdur) diye hashtag açan okul arkadaşları, Hamyd'in saldırı sırasında sınıfta olduğunu iddia etti.

AFP ise Cherif Kouachi ile Hamyd'in üvey kardeş olduğunu belirtti.

YEDİ KİŞİ GÖZALTINDA
Libération, saldırıyı gerçekleştirdiği düşünülen kişilerin yakın çevresinden yedi kişinin gözaltına alındığını duyurdu ancak nerede tutulduklarına dair bilgi verilmediğini yazdı. Saldırıyı düzenleyenlerden iki kardeşin, kaçış sırasında terk ettikleri araçta kimliklerini unuttuklarını ve bu şekilde teşhis edildiklerini bildirdi. Üçüncü kişinin ise evsiz olduğu söyleniyor.

Associated Press'in haberine göre, bir El kaide sözcüsü, örgütün saldırının sorumluluğunu üstlenmediğini ancak eylemin "ilham verici" olduğunu belirtti.

TERÖR SUÇUNDAN HÜKÜM GİYMİŞTİ
Şüphelilerden Cherif Kouachi, 2008'de militanların Irak'a gitmesine yardımcı olduğu için 18 ay hapis cezası almıştı. Cherif Kouachi, Bağdat yakınlarındaki Ebu Gureyb cezaevindeki Iraklı mahkumlara ABD tarafından işkence yapılmasına kızdığını ve Irak'ta ABD öncülüğündeki koalisyona karşı savaşılması gerektiği düşüncesine inandığını ifade etmişti.

Paris saldırganlarının yeri tespit edildi ’İDAM CEZASI İÇİN REFERANDUM YAPILSIN’

Paris saldırganlarının yeri tespit edildi

Cezayir asıllı Fransız vatandaşı olduğu belirtilen 32 ve 34 yaşlarındaki Cherif-Said Kouachi kardeşleri gören ya da yerini bilenlerin polise başvurması istendi.

Paris saldırganlarının yeri tespit edildi

ÖLDÜRDÜKLERİ POLİS DE MÜSLÜMAN'DI
Saldırıda öldürülen polis memuru, 42 yaşındaki Ahmed Merabet ise yakındaki bir karakola bağlı olarak görev yapan bisikletli polislerdendi. Silah seslerini duyunca olay yerine giden Merabet, kaldırımda canını kurtarmaya çalışırken saldırganlar tarafından tüyler ürperten bir soğukkanlılıkla öldürüldü. Merabet, saldırganlar gibi Magrip asıllı bir Müslüman'dı.

Paris saldırganlarının yeri tespit edildi

Öldürülen polis Ahmed MerabetParis saldırganlarının yeri tespit edildi


Fransız polisi Reims kentinde tam bir insan avı başlattı.

Paris saldırganlarının yeri tespit edildiYorumları Göster
Yorumları Gizle