GeriDünya Paraya kıyamadılar okyanusa kıydılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Paraya kıyamadılar okyanusa kıydılar

Paraya kıyamadılar okyanusa kıydılar
refid:16702842 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanlık Komisyonu, tarihteki en büyük denizaşırı petrol sızıntısının yaşandığı Meksika Körfezi’ndeki felakette petrol şirketlerini resmen suçlu ilan etti. Bağlayıcı nitelikteki rapora göre felaketin baş aktörleri; zaman ve paradan tasarruf etmek isteyen BP, Transocean ve Halliburton şirketleri.

ABD’nin batı eyaleti Louisiana kıyılarından 110 kilometre uzaklıktaki, İngiliz petrol devi BP’ye ait ‘Deepwater Horizon’ adlı petrol platformunda 20 Nisan’da meydana gelen patlama sonrası yaşanan tarihi felaketle ilgili 48 sayfalık nihai rapor kısmen açıklandı. Buna göre, olayın ardında, söz konusu petrol kuyusunun işletilmesinden sorumlu BP, Transocean ve Halliburton şirketlerinin, zaman ve paradan tasarruf etmek amacıyla yaptıkları sistemli hatalar var. Raporun en önemli uyarısı ise açık denizlerde petrol arama faliyetlerine dair gerekli reformlar yapılmazsa benzer bir felaketin yeniden yaşanması ihtimalinin yüksek olduğu yönünde.

Bağlayıcı belge

İnceleme komisyonu raporu, söz konusu şirketlere karşı yürütülecek yasal süreçte bağlayıcı olacak resmi bir belge. Başta Amerikan hükümeti olmak üzere kazadan zarar görenlerin açacakları davaların sözkonusu petrol şirketlerini milyarlarca dolarlık tazminat ödemek zorunda bırakabileceği tahmin ediliyor. Amerikan yönetimi raporunda eleştirilen üç büyük petrol şirketi ise kendilerini savunan ve hatanın ortak olduğunu belirten açıklamalar yayımladılar.

BP: Ders çıkarıyoruz

BP’den yapılan açıklamada, şirketin Meksika körfezinde yaşananlardan ders çıkarmaya çalıştığı belirtildi. BP, kendi soruşturmasında belirlendiği gibi, bu raporda da, kazanın birçok şirketin dahil olduğu çeşitli nedenlerin sonucunda meydana geldiğinin saptandığını kaydetti. Halliburton şirketi soruşturma komisyonunun eleştirilerini reddederken, Deepwater Horizon petrol platformunun sahibi olan Transocean şirketi, kendi çalışanlarının gayet iyi eğitimli olduğunu savundu.

3 Kıbrıs büyüklüğünde alan petrole bulanmıştı

GEÇEN yıl Nisan ayında BP’nin petrol arama lisansına sahip olduğu sahada bulunan “Deepwater Horizon” adlı platformda 20 Nisan’da 11 kişinin ölümüne yol açan bir patlama meydana gelmiş, iki gün sonra da bu platforma bağlı, denizin 1500 metre altındaki bir kuyudan suya milyonlarca litre ham petrol karışmaya başlamıştı. Her gün yüzlerce varil petrolün okyanusa sızması ile 3 Kıbrıs adası büyüklüğünde bir alan petrol altında kalmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle