GeriDünya Parasını verene uzayda casus
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Parasını verene uzayda casus

Özel bir Amerikan şirketinin Rus füzesiyle yörüngeye oturttuğu casus uydudan parasını veren herkes görüntü alabilecek. Hatta şirket kredi kartı da kabul edecekmiş.

Bir Amerikan firması tarafından üretilen dünyanın ilk ticari ‘casus’ uydusu fırlatıldı. Yeryüzünde üç metreden uzun herşeyi görebilen casus uydu, kredi kartı olan herkese hizmet verecek.

EarthWatch Şirketi tarafından üretilen ‘Early Bird 1’ uydusu, bir Rus füzesiyle 473 kilometre yükseklikte yörüngeye oturtuldu. Merkezi Colorado'da bulunan EarthWatch Şirketi'nin Başkanı Donovan Hicks, ‘Artık, halk pahalı olmayan bir şekilde yeryüzünün görüntülerine sahip olabilecek’ derken, şirket önceki gün Internet üzerinden sipariş almaya başladı.

‘www.digitalglobe.com’ adresine giren herkes enaz 300 dolar kaparo karşılığında istediği bölgenin kuşbakışı haritasını çıkartabilecek. Fiyat, istenen hizmetin özelliğine göre değişiyor. Bir km2'lik alan 2.75 ile 7.25 dolar arasında taranıyor. Arşiv fotoğrafları daha ucuza satılırken, renkli görüntüler ve belirli bir tarihte çekilmiş görüntüler daha pahalıya mal olacak.

EarthWatch Sözcüsü Bob Wientzen, siparişten birkaç gün sonra istenen görüntülerin teslim edilebileceğini söylüyor. Early Bird, kent planlaması, haritacılık, doğal afet durumlarında yardım ve madencilik alanlarıyla çevreyle ilgili durumlarda ya da askeri kriz sırasında basın tarafından kullanılabilecek. Uzunluğu üç metreden fazla olan objelerin görüntüleriyle örneğin kamyonlar ve otomobiller arasındaki fark rahatlıkla ayırtedilebiliyor.

Halen ticari amaçlı uydular, yeryüzündeki 10 metreden uzun şeylerin görüntülerini verebiliyor. Bir dizi firma ise uzunluğu bir metrenin altında olan şeylerin görüntülerini verebilecek ‘yeni nesil’ uyduların yapımı için yoğun çaba yürütüyor. Bu uydularla plajdaki havlular bile tesbit edilecek, ancak havlunun üzerinde yatan kişiler görülemiyecek. EarthWatch gelecek yıl böyle bir uyduyu uzaya fırlatmayı planlıyor.

İstihbarat örgütlerinin kullandığı son derece gelişmiş casus uydular ise gökyüzünden herhangi bir yerdeki bir motorlu aracın plaka numarasını bile belirleyebiliyor. Amerikan firmaları, Bill Clinton Yönetimi'nin verdiği izinle casus uydu alanına girebiliyor. Ancak ‘kritik’ dönemlerde devlet bu uydulara el koyabiliyor ya da sansür uygulayabiliyor. Ayrıca Amerikan lisanlı olan ticari uyduların, Küba, Libya, Kuzey Kore, İran ve Irak ile şüpheli taraflara görüntü satması yasak.

Early Bird'ün uzaya fırlatılışı bir kez daha Soğuk Savaşın sona erdiğini gözler önüne serdi. Çünkü Early Bird, Rusya'nın yeni ticari uzay merkezi Svobodny Cosmodrome'dan Soğuk Savaş dönemine kıtalar arası füze olarak geçen ve silahsızlanma anlaşmasına da adını veren Start 1 roketiyle uzaya gönderildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle