GeriDünya Papulyas: İkimizi de kesen aynı barbar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  216
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Papulyas: İkimizi de kesen aynı barbar

Papulyas: İkimizi de kesen aynı barbar
refid:16794463 ilişkili resim dosyası

Atina'da Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ı ağırlayan Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, iki ülkenin halklarının da geçmişinde Türkler tarafından "kesildiğini" söyledi.

Güney Kıbrıs'taki temaslarını tamamlayan Sarkisyan bugün 3 gün sürecek Yunanistan ziyaretine başladı.

AFP ajansının haberine göre, Papulyas, Sarkisyan'la görüşmesinde Ermeni lidere, "Aynı barbar tarafından kesildik" dedi.

Ancak Yunanistan Cumhurbaşkanı bu olaylardan sonra "çok şeyin değiştiğini" de sözlerine ekledi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki silahlanma yarışının Atina'ya milyarlarca euroya mal olmasından şikayet eden Papulyas, "Askeri silahlanma yükümlülüğümüz olmasaydı, IMF'ye de ihtiyacımız olmayacaktı" diye konuştu.   

SARKİSYAN: TÜRKİYE GEÇMİŞİNİ TANIMALI

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Sarkisyan ise ikili temasları öncesi ve sonrasında yaptığı açıklamalarda, “Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olmadığını ancak üyelik yolunun geçmişin tanınmasından geçtiğini” söyledi.

Sarkisyan, Türkiye-Ermenistan ilişkileri konusunda “Erivan'ın, komşu ülkelere yakışır biçimde, Ankara ile ilişkilerinde, ileriye dönük bir adım atma çabasında bulunduğunu ancak Türkiye'nin gerekli siyasi iradeyi göstermediğini” belirtti.

Erivan'ın, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olmadığını özellikle vurgulayan Sarkisyan, üyelik yolunun ise, geçmişin tanınmasından ve komşularla medeni işbirliğinden geçtiğini iddia etti. Ermenistan Cumhurbaşkanı, Türkiye'yi, “Zor bir komşu” olarak da nitelendirdi.

Yukarı Karabağ konusuna da atıfta bulunan Sarkisyan, Ermenistan'ın tezinin, sorunun AGİT çerçevesinde Minsk Grubu sürecinde çözümlenmesi olduğunu belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle