GeriDünya Papandreu: Rum Kesimi'nin AB üyeliği bir gerçek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Papandreu: Rum Kesimi'nin AB üyeliği bir gerçek

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Kıbrıs Rum kesiminin AB üyeliğinin ''artık bir gerçek'' olduğunu, ''Türkiye'nin KKTC aracılığıyla bu sürece ya katkıda bulunmak ya da gelişmeleri olduğu şekilde kabul etmek'' durumunda olduğunu savundu.

Papandreu, Atina'da yayımlanan Tipos Tis Kiriakis Gazetesi'nde yeralan demecinde, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Kıbrıs konusundaki açıklamalarıyla ilgili bir soru üzerine, ''Bu konuda çok açık ve seçik beklentiler vardır. Kıbrıs Rum kesimi AB üyeliğine kabul edilmektedir'' dedi. 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Romano Prodi ile  genişlemeden sorumlu komisyon üyesi Günter Verheugen'ın son açıklamalarının AB'nin bu konudaki niyetini açık bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Papandreu, ''Türkiye, Kıbrıslı Türklerin üyelik öncesi müzakerelere katılımlarıyla katkıda bulunabilir ya da Kıbrıs Rum kesiminin üyeliğini olduğu şekilde kabul edebilir'' diye konuştu.


Papandreu, Türk-Yunan ilişkileri konusunda, iki ülke arasında barışın tek yol olduğunu, son iki yılda kaydedilen yakınlaşmanın her iki tarafa da olumlu etkileri olduğunu belirtti. Papandreu, ''Bugün olduğu gibi, dünyada art arda ortaya çıkan krizlerden sonra, sanırım her iki ülke hükümetleri ve halkları, aralarında Kıbrıs gibi konularda farklı görüşler olmasına karşın sadece barışçı bir yol izleyebileceklerinin daha çok farkına varmaktadırlar'' dedi.

CEM'İN AÇIKLAMALARI BAŞARISIZLIĞIN İTİRAFI

Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in, Rum kesiminin Avrupa Birliği üyeliğine kabul edilmesi halinde, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda bedel ödemeye hazır olduğu yönündeki açıklamasının, ''Türkiye'nin dış politikadaki başarısızlığının itirafı'' olduğunu iddia etti.

Kasulides, Brüksel'e hareketinden önce yaptığı açıklamada, Cem'in açıklamasının, Kıbrıs konusundaki gelişmelerin Türkiye'nin istediği yönde gitmediğini ortaya koyduğunu kaydetti. Kasulides, Ankara için tek seçeneğin, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması iradesiyle KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı görüşme masasına göndermek olduğunu savundu. 

''Türk dış politikasının başarısızlığının Türkiye'yi ikilemle karşı karşıya bıraktığını'' iddia eden Kasulides, ''Türkiye, ya çözüm olmadan Kıbrıs Rum kesiminin AB üyeliğini çok protesto yapmadan kabul edecek ya da Türkiye için olumsuz sonuçlar doğuracak girişimler yapacak'' dedi.     Kasulides, Brüksel'de Avrupa-Akdeniz dışişleri bakanları toplantısına katılacak.

Rum Yönetimi Sözcüsü Mihalis Papapetru da, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in açıklamasını yorumlarken, ''Her geçen gün ve Kıbrıs Rum kesimi AB'ye yaklaştıkça, Türkiye için mevcut ikilemler çoğalıyor ve sorunu daha da büyüyor'' diye konuştu.

KLERİDES: SİLAHLANMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, ''Kıbrıs sorununa barışçı çözüm bulununcaya kadar, Rum-Yunan Ortak Savunma Doktrini çerçevesinde silahlanmaya devam edeceklerini'' yineledi.

Klerides, Karava (Alsancak) kökenli Rumların kültür derneği lokalinin açılış törenine gönderdiği, Rum Eğitim ve Kültür Bakanı Uranios Yoannides tarafından okunan mesajında, ''ulusal soruna, hakça,yaşayabilir ve çalışabilir bir çözüm bulunması için mücadele ettiklerini'' savundu.

Rum lider, böyle bir çözümün BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs ile ilgili kararlarına, insan hakları sözleşmelerine, Avrupa İnsan HaklarıMahkemesi kararlarına ve üyesi olmayı hedefledikleri Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan şekliyle AB ilkelerine uygun olması gerektiğini belirtti.

Rum kesiminin AB üyelik gidişatının önümüzdeki iki yıl içinde ''başarıyla sonuçlanacağına'' inandığını kaydeden Klerides, mesajında,göçmen derneklerinin ''geriye dönüş hayalini canlı tuttuklarını'' belirterek, bu derneklere, ''ulusal davalarına katkılarından dolayı'' teşekkür etti ve söz konusu derneklere her türlü maddi yardımın yapılacağını ifade etti.

C
ASUS UÇAĞINI 2002 SONUNDA ALIYOR  

Bu arada, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, oluşturulması düşünülen Avrupa ordusuna katılabilmek için satın almayı plandığı insansız iki casus uçağını, en geç 31 Aralık 2002'ye kadar alacağı bildirildi.

Rum askeri bir kaynağın, Alithia Gazetesi'ne verdiği bilgiye göre,Rum Savunma Bakanlığı, şu anda verilen 3 teklifi inceliyor. Gelecek aysonuna doğru nihai tercihin yapılması ve tekliflerden birinin kabul edilmesi bekleniyor.

Alınacak casus uçaklarının tipi ve hangi teknik özelliklere sahip olacağı konusunda henüz karar verilmedi.

Bu arada, Rum Yönetimi Savunma Bakanı Sokratis Hasikos'un, 20 Kasım'da, AB'ye üye ve aday ülkelerin savunma bakanları toplantısına katılarak, Rum kesiminin Avrupa ordusuna katılımı ve burada yapacağı hizmetler konusunu gündeme getireceği belirtildi.

Rum yönetimi, iki casus uçağı dışında, limanlarını ve Baf Askeri Üssü de dahil olmak üzere havaalanlarını Avrupa ordusunun hizmetine sunacağını, tam donanımlı ve uygun teknik altyapıya sahip 140 kişiden oluşan lojistik nakliye bölüğünü de Avrupa ordusunun emrine vereceğini açıklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle