Dünya Haberleri

DÜNYA

  Papandreu: Cem tuzağa düştü

  Hürriyet Haber
  03.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YUNANİSTAN Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, İsmail Cem'in Kıbrıs ve Ege konularını AB ‘katılım ortaklığı’ belgesine dahil edilmemesi yönünde 15 AB Dışişleri Bakanı'na yazdığı mektubun, Atina'nın tezlerini haklı çıkardığını söyledi. Atina'nın başından beri, Ege ve Kıbrıs sorunlarının aynı zamanda AB'nin sorunu olduğunu savunduğunu belirten Papandreu, bu mektupla Cem'in bir anlamda tuzağa düştüğünü ima etti.

  Fransa'nın Evian kentinde dün başlayan AB Dışişleri Bakanları gayrı resmi toplantı öncesi bazı bilgiler veren Yorgo Papandreu, bu toplantıda 14 meslektaşına Yunanistan'ın bu tezlerini anlatacağını kaydetti.

  Papandreu, ‘Bir AB adayı ülkenin Dışişleri Bakanı olarak Sayın İsmail Cem’in kendi görüşlerini iletme hakkı vardır. İsmail Cem 15 Dışişleri Bakanı'na yolladığı mektupta da bu hakkını kullanmıştır. Ancak bu mektup, bizim başından beri savunduğumuz tezi doğrular niteliktedir. Kıbrıs ve Ege konuları AB'nin de sorunudur. Ve Sayın Cem, bu mektupla bizim tezlerimizin doğru olduğunu kanıtlamıştır' dedi.

  Papandreu ayrıca, Cem'le bu ay New York'da bir araya geleceğini hatırlattı ve bu güne kadar ikili diyalog çerçevesinde neler yapıldığını ve bundan sonra neler yapılabileceğini konuşacaklarını kaydetti. Edinilen bilgilere göre, bu toplantıda ayrıca Atina'nın, ‘güven artırıcı önlemleri’ de gündeme getirebileceği kaydedildi.

  Dün başlayan Evian toplantılarının resmi gündeminde bu konu yer almıyor. Ancak Yunan Dışişleri Bakanı, Kasım'da yayınlanacak olan ‘Katılım Ortaklığı’ belgesinin içine, Kıbrıs ve Ege konularının dahil edilmesi için girişimde bulundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı