Dünya Papadopulos'tan Kıbrıs için üç şart
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Papadopulos'tan Kıbrıs için üç şart

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un, 28 şubat salı günü Paris'te yapacağı görüşmede, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın önüne, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlaması için üç şart koyacağı bildirildi.

Rum Simerini gazetesi, Papadopulos'un üç şartının, “Türk önerilerinin araştırılması. BM Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinin beşinin de müzakerelere müdahil olması ve müzakereler sırasında AB'nin de hazır bulunması” olduğunu yazdı.

Gazete, Papadopulos'un, Kıbrıs sorununun esasının tartışılmasını ve yeni müzakereler için zemini hazırlaması amacıyla BM Genel Sekreteri'nden özel temsilci atamasını da talep edeceğini duyurdu.

Gazetenin haberine göre, Papadopulos'un Kofi Annan'dan, kabul ettiğine dair teyitler istemesi beklenen unsurlar şunlar: “Türk niyetlerinin öncelik konusu olarak araştırılması. Bu çerçevede (BM) Kıbrıs temsilcisinin atanması, temsilcinin zemin hazırlığı görevini üstlenmesi talep edilecek. Bu araştırmadan, Türkiye'nin, Rum tarafının temel endişelerini görüşmeyi, hakemlik ve dar takvimler içermeyen ve uzlaşı çözümüyle noktalanacak bir prosedürü kabul edip etmediği ortaya çıkacak. Papadopulos, BM Genel Sekreteri'ne, Türkiye'nin somut ön şartları kabul etmemesi halinde, müzakerelerin yeniden başlamasını gerektirecek bir sebep olmadığını, çünkü müzakerelerin çıkmaza sürükleneceğini anlatacak.BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerinin 5'inin birden Kıbrıs sorununa müdahil olması. Avrupa Birliği'nin müzakerelerin bütün aşamalarında aktif şekilde hazır bulunması.”

Haberde, Papadopulos'un, Rum bandıralı bir geminin Mersin Limanı'na yanaşmasına izin verilmemesini de gündeme getireceği belirtildi.

Papadopulos ve beraberindeki heyet, Annan'la görüşmek üzere pazartesi günü Paris'e hareket edecek. Papadopulos-Annan görüşmesinin, salı günü saat 15.00'te yapılması bekleniyor.
  
"TÜZÜKLER RUM ÖLÇÜLERİNE GÖRE AYRILDI”
  
Rum gazeteleri, AB Daimi Temsilciler Komitesi'nin (COREPER) dünkü olağanüstü toplantısında KKTC'ye yönelik mali yardım ve doğrudan ticaret tüzüklerinin ayrılarak kabul edilmesini, Rum yönetiminin, ”Brüksel'deki büyük diplomatik başarısı” olarak niteledi.

Bu “başarının, Papadopulos'un, AB Dönem Başkanı Avusturya ziyaretinin bir sonucu” olduğunu savunan Rum basını, tüzüklerin Rum tezlerine göre ayrılarak mali yardım tüzüğünün kabul edilmesinin, Annan'la görüşmesi öncesinde Papadopulos'un elini güçlendirdiği değerlendirmesini yaptı.

Tüzüklerin, Rum ölçülerine göre ayrıldığına işaret eden ve Rum yönetiminin karardan memnun olduğunu yazan gazeteler, “Doğrudan ticaret Maraş'ın iadesinden geçer. Tüzükler, (güney) Lefkoşa'nın tezlerinin tescil edilmesiyle ayrıldı” ifadesini kullandı.

Rum gazeteleri, doğrudan ticaret tüzüğünün gelecekteki görüşmelerinin dört şarta bağlandığını, bu şartların Rum yönetimini memnun ettiğini belirtti. Bu şartlar, “kapalı Maraş kentinin Rumlara iadesi. KKTC'deki Rum mallarının kullanımına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararı uyarınca son verilmesi. Avrupa Birliği'ne yönelik mal dolaşımının, Mağusa Limanı üzerinden, Avrupa Konseyi'nin nezareti altında gerçekleşmesi. Yeşil Hat Tüzüğü'nün iyileştirilmesi” şeklinde sıralandı.

Rum gazeteleri, Papadopulos'un Annan'la yapacağı görüşmeden 4 gün önce tüzükler konusunda alınan kararla elinin güçlendiğini ve Annan'a elinde “önemli bir kozla gittiği” yorumunu yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle