GeriDünya Papadopulos Türkiye'den güvence istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Papadopulos Türkiye'den güvence istedi

Rum Lideri Papadopulos, Time dergisinde yayınlanan şöyleşide Annan Planı ile Rumların sağladığı bazı yararların gerçekleşmesinin uzun zaman alacağını, Kıbrıslı Türklerin kazanımlarının ise referandundan "evet" çıkmasından sadece 48 saat sonra gerçekleşeceğini savunarak BM Güvenlik Konseyi veya diğer kuruluşlardan yada başka ülkelerden güvence istedi.

Rum Lideri Tasos Papadopulos, Türkiye'nin taahhütlerini yerine getireceği konusunda BM Güvenlik Konseyi veya diğer kuruluşlar yada başka ülkelerden güvence istedi.

Tasos Papadopulos, Time dergisinin Avrupa baskısında yayımlanan şöyleşide Annan Planı ile Rumların sağladığı bazı yararların gerçekleşmesinin uzun zaman alacağını, Kıbrıslı Türklerin kazanımlarının ise, referandundan "evet" oy çıkmasından sadece 48 saat sonra gerçekleşeceğini savundu.

Böylece Rumların Annan Planı ile "umut satın aldıklarını" savını tekrarlayan Papadopulos, "Türk tarafının bağlayıcı taahhütleri üstlendiği"ne dikkat çekilmesi üzerine "Bu taahhütlerin yerine getirileceği güvencesini istiyorum" karşılığını verdi.

Papadopulos, ne gibi güvencelerin istediğine ilişkin soruyu yanıtlarken de güvencelerin BM Güvenlik Konseyi veya başka kuruluşlar yada başka ülkelerce verilebileceğini söyledi.

"PLANIN DİKENLERİ ÇIKARILIRSA BEN DE 'EVET' DİYECEĞİM"

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, ''Annan Planı'nı reddetmediğini, ancak bazı değişiklikler istediğini'' belirterek, ''Elbette planın dikenleri çıkarılırsa, ben de 'evet' diyeceğim'' dedi.

Rum basınında yer alan haberler göre Papadopulos, Yunanistan'dan yayın yapan ''Alfa'' televizyonuna yaptığı açıklamada, ''referandumda 'hayır' sonucunun çıkması durumunda, girişimlerin olması ve Annan Planı'na dayalı bir çözüme ulaşılması için çalışacağını'' kaydetti.

Papadopulos, ''Gerekli olan şey 3-4 değişikliğin yapılması, adanınyeniden birleşmesini zorlaştıran maddelerin düzenlenmesi ve anlaşmanınuygulanacağına dair güvencelerin bulunmasıdır'' dedi.

''İki bölgeli federasyon çözümüne karşı olduğu'' yönündeki görüşleri reddeden Papadopulos, şunları söyledi:

''İki bölgeli, iki toplumlu federasyon için çalışıyorum. Bu plandaeksiklikler vardır ve çözümün zamana dayanabilmesi için bunların düzeltilmesi gerekir. Çünkü bu ülke yeni maceralara dayanamaz.''

Papadopulos, ''Annan Planı'nın yıkılmasını istemediğini, program, belirli öneriler ve özlü politika ile Annan Planı temelinde bir çözüm için çalışacağını'' savundu.

Rum yönetimi lideri Papadopulos şöyle devam etti:

''Değiştirmek istediğimiz şeyleri görüşmelerde olduğu kadar İsviçre'de de sunduk, ancak sunduğumuz ana konularda bir gelişme omadı. Bunun aksine Türkiye'nin, Kıbrıslı Türklerin değil, kendi çıkarı için, bize karşı sunduğu 11 öneri kabul edildi. Elbette planın dikenleri çıkarılırsa ben de 'evet' diyeceğim.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle