GeriDünya Papadopulos ‘ohi’ bayrağını açtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Papadopulos ‘ohi’ bayrağını açtı

Rum Lider, televizyon konuşmasında, Rum halkına Annan Planı’na hayır-ohi oyu verme çağrısı yaptı. Papadopulos da Denktaş gibi gözyaşı dökerken, ‘Devlet teslim aldım, bir toplum teslim etmeyeceğim’ diye konuştu.

KIBRIS Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos,Annan Planı’nı kabul edemem ve imzalamam’ diyerek, 24 Nisan’da yapılacak referandumda Rum halkına ‘Hayır-Ohi’ oyu verilmesi çağrısı yaptı. Televizyondan canlı yayımlanan ağlamaklı bir sesle konuşan Papadopulos, konuşmasının sonunda ‘Ben Annan Planı’nı kabul edemem, bu şekilde imzalayamam. Ben bir devlet teslim aldım, bir toplum teslim etmeyeceğim’ derken, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş gözyaşlarını tutamadı. Papadopulos, Annan planına ’evet’ demenin getirdiği tehlikelerin ‘hayır’ demekten daha fazla olduğunu söyledi.

Papadopulos, Kıbrıs Türk kurucu devletinin varlığının yasal olarak tanındığını, Türk tarafının istediklerini referandumdan 24 saat sonra elde edeceğini, Rum tarafının ise, 24 saat içinde ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ni lağvetmek durumunda kalacağını kaydetti. Rum lider, Annan planında çeşitli iyileştirmeler olduğunu, ancak Rum tarafının asgari istekleri bile karşılanmazken, Türk tarafının taleplerine boyun eğildiğini vurguladı. Papadopulos,, referandumdan ‘evet’ çıkması durumunda, Türk tarafının bütün avantajlara hemen kavuşacağını, Rumlar’ın ise 3 ay ile 15 yıl arasında beklemek zorunda olduklarını belirtti.

PARTİLER EVET DİYECEK GİBİ

Rum kesiminde Papadopulos’un dünkü tavrının referandumdaki oyları ne kadar etkileyeceği tartışılmaya başlarken, iki büyük partinin tutumu da merakla bekleniyor. Hükümetin büyük ortağı komünist AKEL partisinin, 14 Nisan’daki kurultayda resmen belirleyeceği tavrının ‘evet’ yönünde olduğu öğrenildi. İkinci büyük parti olan ana muhalefetteki DİSİ’de de, aynı yönde bir eğilim hakim. Ancak iki partide de plana karşı ciddi bir iç muhalefet oluştuğu biliniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle