GeriDünya Papadopulos: Çözümde değişikliği BM kabul etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Papadopulos: Çözümde değişikliği BM kabul etti

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos, Kıbrıs'ta bundan sonraki çözüm çabalarının başarıya ulaşması için Rum tarafının yapılmasını gerekli gördüğü değişikliklerin BM tarafından kabul edildiğini söyledi.

Papadopulos, Atina'da yayımlanan Ethnos gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs'ta önceki çözüm çabalarının başarısızlıkla sonuçlanmasında BM'nin hakemlik rolünün olumsuz etkilerinin bulunduğunu ileri sürdü. Rum tarafının bu konudaki değişiklik taleplerinin BM tarafından kabul edildiğini söyleyen Papadopulos, “Bundan sonraki çözüm çabalarında hakemlik ve zaman sınırlaması olmayacak, sadece üzerinde uzlaşma sağlanmış bir çözüm halkların onayına sunulacak. Bu, büyük bir başarıdır” dedi.

New York'ta 2004 yılında yapılan toplantıda BM'nin hakemliğini kabul etmekle “hata ettiklerini” belirten Papadopulos, bunun “Rum tarafının aleyhine”olduğunu öne sürdü. Rum lideri, “BM'ye güvenerek hakemliği kabul ettik. Ancak, hakemlik konusu öngörülmeyen başka alanlara da yayıldı. Bunun sonucunda da, Genel Sekreter Türk ordusunun belirli bir bölümünün Ada'da kalmasına ve Türkiye'nin yüksek müdahale hakkına sahip olmasına karar verdi. Bunun dışında, Burgenstock'da (İsviçre) da, Türk tarafının on bir yeni talebinden on buçuğu bizimle hiçbir müzakereye girilmeden kabul edildi” dedi.

Rum tarafının Annan Planı'nda yapılmasını istediği değişiklikler arasında “ortak ekonomi”ve “siyasi eşitlik”gibi konuların bulunduğunu belirten Papadopulos, bunların gerçekleşmesinin olası bir çözümün işleyebilirliğini kolaylaştıracağını öne sürdü.

Papadopulos, görüşleriyle Kıbrıs'ı bölünmeye sürüklediği yolundaki değerlendirmelere ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, “Aslında Ada'yı bölünmeye sürükleyenin Annan Planı olduğunu” savundu. Annan Planı'nın KKTC'nin tanınması dışında Türklerin tüm isteklerini karşıladığını öne süren Papadopulos, Kıbrıslı Türklerin aslında KKTC'nin tanınmasına gerek duymadıklarını, çünkü Rum kesiminin üyeliğiyle birlikte AB vatandaşı olduklarını söyledi. Papadopulos, bu görüşlerini geçen Nisan ayında Moskova'da karşılaştığı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da aktardığını kaydetti.

TÜRKİYE-AB

Türkiye'nin AB üyeliğine de değinen Papadopulos, Türkiye'nin üyeliğinin Kıbrıs sorununun çözümüyle bağlantılı olduğunu ileri sürmenin “yanlış bir algılama örneği” olduğunu söyledi. Papadopulos, Türkiye'nin AB sürecinde ellerinde çok sayıda veto imkanı bulunduğunu belirterek, “AB üyeliğinin Kıbrıs konusuyla bağlantılı olmasını Türkiye kendisi istiyor. Türkiye, AB'ye karşı olan yükümlülüklerini sadece Rumların Annan Planı'ndaki 'mantıklı' önerileri kabul ettiğinde yerine getireceğini söylüyor. Sonuç olarak, bazılarının dikkatsizce kurdukları bu bağlantı bize değil, Türkiye'ye yardımcı oluyor” diye konuştu.

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri, önümüzdeki günlerde BM Genel Sekreteri ile yapacağı görüşmeye ilişkin bir soru üzerine de, Kıbrıs ile ilgili tüm konuların ele alınacağı bu görüşmede, yeni bir müzakere turu hakkında ne gibi hazırlıkların yapılması gerektiği konusu üzerinde duracaklarını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle