Dünya Haberleri

DÜNYA

  Papadopulos Annan’dan Maraş’ı isteyecek

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  28.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, 2004’te Kıbrıs’taki Annan planı referandumunun ardından ilk kez Rum lider Tasos Papadopulos ile bugün Paris’te bir araya geliyor. Annan, Rum liderin önüne Türkiye’nin Kıbrıs eylem planını koyacak. Rum lider ise, AB’yi de arkasına alarak, ’Maraş’ı istiyoruz’ karşılığını verecek.

  Zirvenin önemi, Türkiye’nin bu yıl sonuna kadar gümrük birliği çerçevesinde Rumlara liman ve hava sahasını açmak zorunda olmasından kaynaklanıyor. Soruna çözüm bulunmazsa Türkiye ile AB arasında kriz çıkması bekleniyor.

  Annan görüşmede, Türkiye’nin eylem planını ortaya koyacak, iki yıl önce istediği ve hala yanıt alamadığı Annan planında Rumların istediği değişikliklerin önem sırasına göre listelenmesini talebini tekrarlayacak. ’Kıbrıs sorununda ne öneriler getirdiniz’ diye soracak.

  Diplomatik kaynaklar BM’nin önerilerine karşı çıkarak bir dizi şart sunacak Papadopulos ile Annan görüşmesinden olumlu bir sonuç beklemiyor. Papadopulos’un Annan ile görüşme ısrarının 31 Mayıs’ta Rum yönetiminde yapılacak parlamento seçimleri öncesinde uluslararası alanda ’çözüm istemiyor’ imajından kurtulmayı amaçladığını belirtiyor.

  Rumlar ne istiyor

  Papadopulos, Türkiye’nin eylem planına karşı, AB’nin geçen hafta kabul ettiği Maraş’ın Rumlara iadesi ve sadece Gazimagosa limanının Rumlarla ortak işletilmesi kararını ortaya koyacak. 4’lü konferansın daha önce reddedilmiş bir teklif olduğunu söyleyecek. Görüşmelerin başlaması için şu şartları ileri sürecek:

  1- Kıbrıs sorununda Türkiye’yi destekleyen İngiltere ve ABD başrolde olmasın, Rusya başta olmak üzere Fransa ve Çin de dahil olsun.

  2- BM hakemliği olmasın, görüşme takvimleri bulunmasın, anlaşmaya varmadan referanduma sunulmasın.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı