Dünya Papa'dan kürtaj açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Papa'dan kürtaj açıklaması

KATOLİK Cemaati’nin lideri Papa XI. Benedikt, "Kürtaj bir tedavi olamaz" diyerek, kürtaj olmak isteyen kadınlara bunun aksini söyleyen doktorları "aldatıcı" olmakla suçladı.

Papa XI. Benedikt, Papalık Hayat Akademisi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, yaşam hakkının kutsallığı konusundaki görüşlerinin değişmediğini vurguladı. Kürtaj konusuna değinen Papa hem kadınlara hem doktorlara, "Kadınlar çoğu kez, kürtajın sadece ahlaki değil, tedavi amaçlı bir seçim olduğunu söyleyen doktorlara inanıyorlar. Doktorlar özellikle ciddi görev zaaflarında bulunup, çocuğun sağlık sorunları, ekonomik ve sosyal aile zorlukları nedeniyle kadınları kürtaja inandırarak, onları aldatmasın. Kürtaj asla ekonomik sorunların ya da çocukların sağlığı için çözüm olamaz. Kürtaj bir tedavi şekli olarak kabul edilemez. Ahlaki bir seçim değildir" diye konuştu.

Kürtajın hiçbir şeyin çözümü olmadığını vurgulayan Papa, "Çocuğu öldürmekle kalmayıp, kadının ve çocuğun babasının vicdanını kör eder, aile hayatına zarar verir" dedi.

Papa XI. Benedict ayrıca kürtaj olmuş, varoluşsal ve ahlaki bir ’dram’ yaşamış kadınlara toplumun yardımını esirgememesi gerektiğinin altını çizerek, "Hıristiyan toplumu bu tür ortak dayanışma sorumluluğunu terk edemez" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle