GeriDünya Papa suikastında papaz parmağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Papa suikastında papaz parmağı

İtalyan savcı Rosario Priore, Papa'ya suikast girişiminin ardında Vatikan'daki bazı yöneticilerin bulunduğunu açıkladı. Papa'nın suikastten önce ziyaret ettiği bir kilisede Ağca'yı ön sıralarda otururken gösteren fotoğraf ortaya çıktı. Ağca'nın kiliseye bir papazdan aldığı resmi davetiyeyle girdiği belirlendi.

İtalyan Hükümeti'nin, Papa İkinci Jean Paul'e yönelik suikast girişiminin perde arkasını araştırmakla özel olarak görevlendirdiği savcı Rosario Priore, Berliner Morgenpost adlı Alman gazetesine yaptığı açıklamada, suikastın ardında Vatikan'daki bazı yöneticilerin bulunduğunu söyledi. Priore araştırmaları sırasında, suikast girişiminden birkaç gün önce Papa'nın Roma'da ziyaret ettiği bir kilisede çekilmiş fotoğraf ele geçirdiğini, bu fotoğrafta Mehmet Ali Ağca'nın kilisedeki ön sıralarda otururken görüldüğünü açıklarken, ‘Bu ayine katılmak için özel davetiye gerekiyordu. Ağca’ya bu davetiyeyi, suikastten sonra kaçırılan Emanuela Orlandi'nin Vatikan'da görevli babası Ettore Orlandi sağladı' iddiasını ortaya attı.

İtalyan savcı Rosario Priore, Vatikan görevlisi Ettore Orlandi'nin, 15 yaşındaki kızı Emanuela Orlandi'yi suikast girişiminden sonra kaçıranların Vatikan'a defalarca telefon ederek, Ağca'nın serbest bırakılmasını talep ettiklerini ama, teybe alınan bu konuşmaların ses bantlarının esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolduğunu söyledi. Vatikan'daki yöneticilerin suikast hakkında konuşmak istemediklerini de belirten Priore, sadece Silvio Oddi adlı bir kardinalin gönüllü olarak ifade vererek, Emanuela Orlandi'yi kaçırıldıktan birkaç saat sonra, Vatikan'da bir papazın otomobilinden inerken gördüğünü söylediğini açıkladı.

Rosario Priore, Vatikan'ın suikast hakkında hazırlamış olduğu raporun da çelişkilerle dolu olduğunu belirterek, Ağca'nın, Papa'ya karşı düzenlediği suikastın ardındaki kalın perdenin, Vatikan'da yapılacak araştırmalarla ortaya çıkacağını açıkladı.

13 Mayıs 1981'de düzenlenen suikast girişimi hakkında İtalya'da üçüncü tahkikatı yürüten savcı Rosario Priore'nin önümüzdeki günlerde yayınlayacağı 512 sayfalık tahkikat sonuçlarında, ‘Papa’nın halen hedef adam olduğu, İsa'nın doğumunun 2000'inci yılı nedeniyle Vatikan'da yapılacak kutlamaların terörizm tehdidi altında olduğu' belirtildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle