GeriDünya Papa Françesko, Sultanahmet'te neler olduğunu anlattı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  117
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Papa Françesko, Sultanahmet'te neler olduğunu anlattı

Papa Françesko, Sultanahmet'te neler olduğunu anlattı
refid:27683966 ilişkili resim dosyası

TÜRKİYE'ye üç günlük ziyaret gerçekleştiren Papa Françesko, İtalya'ya dönüş yolunda flaş açıklamalar yaptı. Papa Sultahahmet'te neden müftü ile birlikte dua etmek istediğini açıkladı. Papa, neden Türkiye'de bir göçmen kampını ziyaret etmediğine ilişkin soruya ise, "Ben bir göçmen kampına gitmek istiyordum, ama bunun için bir gün daha gerekiyordu. Yani imkansızdı birçok nedenden dolayı, kişisel değil bu durum" diye yanıt verdi.

Ermeni meselesinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başsağlığı mesajını olumlu bulduğunu söyleyen Papa, "Benim asıl kalbimde olan, Türkiye-Ermeni sınırının açılması. Keşke o sınır açılsa, o kadar güzel bir şey olur ki" ifadelerini kullandı. Papa ayrıca Sultanahmet Camii'nde yaptığı duanın içeriğini de açıklarken, "Oraya turist olarak gittim diyemezdim. O muhteşemlikleri görünce dua etmek istedim" dedi.

Papa Françesko, İtalya yolunda uçakta, aralarında Doğan Haber Ajansı İtalya Temsilcisi Esma Çakır'ın da bulunduğu ve tek tek ellerini sıktığı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Papa bir gazetecinin, 'Türkiye ziyaretiniz boyunca hiç Ermenilere ilişkin bir şey duymadım. Gelecek yıl Ermeni soykırımının yıldönümü. Bu konuda ne düşündüğünüzü bilmek istiyorum' yönündeki bir soruya şöyle yanıt verdi: "Bugün hastanede olan Ermeni Patriği'ni ziyaret etmeye gittim, çok hasta. Türk hükümeti geçen yıl bir jest yaptı, dönemin başbakanı Erdoğan bir mektup (başsağlığı) yazdı. Bazıları bunu çok zayıf buldu. Benim bu konudaki yargım ise, büyük ya da küçük bilmiyorum, ama bu bir el uzatmaydı. Bu her zaman pozitif bir şeydir. Ben elimi çok da uzatabilirim, ya da az uzatabilirim ve diğerinin bana ne diyeceğini beklerim."

Papa Françesko, Sultanahmette neler olduğunu anlattı Vatikan Sözcüsü: Papa'nın görevi, Türkiye’ye ne yapması gerektiğini söylemek değil

Papa Françesko, Sultanahmette neler olduğunu anlattı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Papa'ya 'Sisi' sitemi

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu hareketini olumlu bulduğunu söyleyen Katoliklerin ruhani lideri, "Benim asıl kalbimde olan; Türkiye-Ermeni sınırı. Keşke o sınır açılsa, o kadar güzel bir şey olur ki. Ben o bölgede, sınırların açılmasını kolaylaştırmayan jeopolitik problemler olduğunu biliyorum, ama bu halklar arasında uzlaşma olması için dua edelim" dedi.

Her iki ülkenin de iyi niyetli olduğunu bildiğini, buna inandığını söyleyen Papa, "Bu durumun kolaylaşması için yardım etmeliyiz. Dilerim gelecek yıl, küçük jestlerin yolunun açılacağı, yakınlaşmanın adımlarının atıldığı bir yıl olsun" ifadelerini kullandı.

SULTANAHMET'TE DUA AÇIKLAMASI


Uçaktaki 65 gazeteciden biri olan Esma Çakır'ın, 'Sultanahmet Camii'nde çok yoğun bir dua anı yaşadınız. Bu Rabbe yakarış anınızdan bizimle paylaşmak istediğiniz özel bir şey var mı?' sorusunu şöyle yanıtladı: "Benim Türkiye'ye seyahatim dini amaçla idi. Ortodoks Kilisesi'nin kutladığı Aziz Andreas Yortusu içindi. Patrik Bartholomeos'la, yani dini bir figür ile buluştum. Sonra camiye gittim. Yani bunların hepsi dini şeyler. Sultanahmet Camii'ne ben turist olarak geldim diyemezdim. Oradaki o muhteşemlikleri gördüm. Müftü de çok iyi açıklıyordu orada neler olduğunu. Kur'an'dan pasajlar okudu, Meryem Ana'dan bahsetti. O anda dua etmek istedim. Müftüye dua edelim dedim. O da tamam dedi."

Papa duasının içeriğiyle ilgili olarak şunları söyledi: "Türkiye için, barış için, müftü için, herkes için ve tabii benim için dua ettim, çünkü buna ihtiyacım var. Ancak özellikle barış için dua ettim. 'Tanrım savaşları bitir dedim' Kısaca çok samimi bir dua anı yaşadım."

Papa Françesko, Sultanahmette neler olduğunu anlattı Diyanet İşleri Başkanı'nın Papa'ya hediyesi


"KUR'AN BİR BARIŞ KİTABIDIR"

Papa, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan İslamafobi hakkında konuştu. Siz de doğal olarak Ortadoğu'daki Hristiyan azınlığın yaşadıklarından dolayı Hristiyanofobi hakkında konuştunuz ve dinlerarası diyaloğun bir anahtar olabileceğini tavsiye ettiniz. Dinlerarası diyalog yeterli mi yoksa daha öteye gidilebilir mi? Dünya liderleri bu konuda ne yapmalı?' sorusu üzerine, "Sadece bu bölgede değil Afrika'da da gerçekten terörist faaliyetler var. 'Bu İslamsa..' diyenler olduğunda ben öfkeleniyorum. Bu durumdan dolayı birçok Müslüman alınganlık gösterdi, 'Biz bu değiliz' dediler. Kur'an bir barış kitabıdır, barış mesajı veren bir kitaptır. Öteki türlü, bu İslamizm değil. Bunu gerçekten inanarak söylüyorum: Tüm İslamcılara terörist denemez. Bu asla söylenemez. Hristiyanlarda da aşırıcılık yok değil diyemeyiz mesela. Bizde de bunlardan var.

Ben Cumhurbaşkanınıza söyledim, tüm İslami liderler; siyasi liderler ya da dini veyahut akademisyenler olabilir açıkça şunu söylesinler: 'Ben bunu kınıyorum.' Çünkü bu, İslam toplumunun büyük çoğunluğuna yardım edecek. Onların ağzından çıkmalı bu sözler. Aynı zamanda entelektüeller de olabilir. Bu benim cevabım. Çünkü hepimizin dünya çapında bir kınama yapmaya ihtiyacımız var. Bir İslami kimliği olanlar, 'Biz terörist değiliz, Kur'an bu değil' diyorlar.


Hristiyanofobiye gelince. Irak'ın Musul kentinde gördük. Hristiyanlar yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldılar ya da vergi ödemek (cülus) zorunda. Adeta o bölgede hiç Hristiyan olmasın istiyorlar. O bölgede maalesef bu var" açıklamasını yaptı.

MEHMET GÖRMEZ VE MEHMET PAÇACI'DAN ÇOK ETKİLENDİ

Dinlerarası diyalog konusunda en güzel sohbeti Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve onun ekibiyle yaptığını söyleyen Papa, "Kısa süre önce Türkiye'nin yeni Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı bana güven mektubunu sunmaya geldiğinde karşımda harikulade bir adam buldum. Dini derinliği olan bir adam. Diyanet'teki görüşmemde, dinlerarası diyalog konusunda daha kaliteli bir adım atmamız gerektiğini söylediler. Farklı dinlere mensup olan dindarlar arasında bir diyalog olması gerektiğini söylediler. Bu çok güzel bir şey. Bu yüksek kaliteli buluşma beni çok mutlu etti" diye konuştu.Papa Françesko, Sultanahmette neler olduğunu anlattı Papa Francesco Sultanahmet Camii'nde dua etti

Papa, Sultanahmet Camii'nde yaptığı dua ile ilgili olarak da "Sultanahmet Camii'ne ben turist olarak geldim diyemezdim. Oradaki o muhteşemlikleri gördüm. Müftü de çok iyi açıklıyordu orada neler olduğunu. Kur'an'dan pasajlar okudu, Meryem Ana'dan bahsetti. O anda dua etmek istedim. Müftüye dua edelim dedim. O da tamam dedi" ifadelerini kullandı.

“GÖÇMEN KAMPINA GİDEMEZDİM”

Papa, neden Türkiye'de bir göçmen kampını ziyaret etmediğine ilişkin, "Ben bir göçmen kampına gitmek istiyordum, ama bunun için bir gün daha gerekiyordu. Yani imkansızdı birçok nedenden dolayı, kişisel değil bu durum" diye konuştu.

"Yakın zamanda Irak'a gidecek misiniz?" sorusuna Papa, "Irak'a gitmeyi çok istiyorum. İstemediğimden değil, ama gerçekten şu dönemde gidemem. Yoksa yetkililere, güvenlik bakımından çok ciddi bir problem yaratabilirim, ama gerçekten bunu çok isterdim" diye yanıt verdi.

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Bu ülkeyi ziyareti sırasında da altını çizdiği gibi bir buçuk milyondan fazla göçmene kucak açan Türkiye'ye bir kez daha teşekkür eden Papa, "İstanbul'dan hareketimden önce Salesian tarikatına ait okulda eğitim gören ve çoğunluğu Irak ve Suriye'den gelen göçmenlerin çocukları ile buluştum. Bunu vesile ile Türk Hükümeti'ne teşekkür etmek istiyorum. Bu yaptığı çok cömertçe. Orada 1 milyondan fazla göçmen olduğu söyleniyor. Düşünün onların sağlığından, gıdasına, barınmasına kadar ihtiyaçlarını karşılayabilmek ne zordur. Kamuoyu önünde Türkiye'ye bir kez daha teşekkür ediyorum" diye sözlerini sürdürdü.

"SURİYE'YE KİM KİMYASAL SİLAH VERDİ?"

Gelecek yıl 2. Dünya Savaşı'nın 70'inci yıldönümü olduğu hatırlatılan ve nükleer silah kullanımına dikkat çekilen bir soruya Papa, daha önce yaptığı açıklamalarda da belirttiği gibi şu an parçalı olarak 3. dünya savaşı yaşandığına inandığını dile getirdi.

Bunun arkasında düşmanlık, siyasi ve ekonomik nedenler olduğunun altını çizen Papa, "Tabii sadece bunlar değil. Amaç sadece paranın merkezinde olduğu sistemi kurtarmak. Aynı zamanda ticari de bir problem. Silah trafiği korkunç bir şey. Zamanımızın en güçlü işlerinden biri" ifadelerini kullandı.

Geçen yıl Suriye'de kimyasal silahlar olduğunun iddia edildiğini anımsatan Papa, "Ben Suriye'nin kimyasal silah üretecek seviyede olduğunu zannetmiyorum. Ona kim sattı bunları? Belki de onu kimyasal silaha sahip olmakla suçlayanlardır. Bilmiyorum, ama bu silah işleri çok gizemli" diye sözlerini sürdürdü.

Papa, İkinci Dünya Savaşı sırasında atom bombası atılan Hiroşima ve Nagasaki'den sonra insanlığın hala ders çıkarmadığına da dikkat çekerek, "Tanrı bize yaratıcılık verdi, ama ne yazık ki insan bu yaratıcılığı sadece yıkım üzerine çalışıyor" dedi.

İSTANBUL KİLİSESİ GİBİ MOSKOVA İLE DE YAKINLAŞACAK MI?

Papa, Katolik Kilisesi'nin, Patrik Bartholomeos yönetimindeki İstanbul Ortodoks Kilisesi ile olduğu gibi, kiliselerin birleşmesi çabalarının üçüncü muhatabı olan Rusya Ortodoks Kilisesi ile de bir yakınlaşma içine girip girmeyeceği sorusunu şöyle yanıtladı: "Roma ve İstanbul'un yakınlaşmasının, Patrik Kiril'i rahatsız ettiğini zannetmiyorum. Biz Ortodoks dünyası ile birlikte yürüme yolundayız. Moskova Patriği ile de buluşmak istiyorum, ona nerede istiyorsan orada buluşalım dedim, ancak şu an Ukrayna'da yaşanan savaşla birlikte birçok problem var. Hepimiz birlik yolunda buluşmak istiyoruz."Yorumları Göster
Yorumları Gizle