GeriDünya Papa’dan "eros"a şartlı icazet
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Papa’dan "eros"a şartlı icazet

Papa’dan "eros"a şartlı icazet
refid:3802415 ilişkili resim dosyası

Papa 16’ncı Benedikt’in ilk dini genelgesi yayınlanma aşamasına geldi. Yaklaşık 50 sayfalık genelgesinde hayırseverlik ve ilahi sevgi ile erotik aşk arasındaki ilişkiyi de ele alan Papa Benedikt, ancak uygun koşullar altında, Hıristiyanların dini duygularını yozlaştırmayacak kıvamda "eros"a yani tensel sevgiye de izin veriyor.

Vatikan’dan bir kaynağa göre aslında Aralık ayında yayınlanması planlanan "Tanrı Sevgidir" başlıklı genelgenin önümüzdeki birkaç gün içinde çıkması bekleniyor. Birkaç kez elden geçen, kelimeler, paragraflar eklenip çıkarılan genelge taslağı nihayet son şeklini aldı. Katolik dininde Papa’nın yayınladığı en kutsal belge kabul edilen genelgenin ana temalarını sevgi ve hayırseverlik oluşturuyor.

Genelgenin bir bölümünde Papa, "eros" yani tensel aşk ile Yunanca’da şartsız, tinsel ve çıkarsız Tanrı sevgisi anlamına gelen "agape"yi karşılaştırıyor. Reuters’a konuşan bir Vatikan kaynağı, "Eros konusunda tamamen negatif bir tutum takınmıyor. Uygun koşullar altında ’eros’u onaylıyor" dedi. Chicago Kardinali Francis George da iki hafta önce Chicago Sun-Times gazetesine yaptığı açıklamada, genelgede Papa’nın müsait şartlar altında insani sevgi ve arzunun hatalı olmadığı yolunda görüş bildirdiğini söyledi. İtalyan basınında çıkan haberlere göre Papa, Hıristiyanlığın temel alındığı tinsel ve ilahi aşkın dengesinden yoksun eros’un basit bir seks eylemine dönüşme riski bulunduğunun altını çiziyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle